Т урският Конституционен съд постанови, че забраната на правителството на достъпа до "Туитър" е нарушение на правата.
Съдът нареди забраната да бъде отменена, изпращайки съобщение до телекомуникационния регулатор TIB и министерството на комуникациите "да направят необходимото".
Забраната на "Туитър" влезе в сила на 20 март, след като социалната мрежа беше използвана за разпространяване на аудиозаписи, замесващи премиера Реджеп Тайип Ердоган и приближените му хора в корупционен скандал.
Забраната на Туитър преди местните избори на 30 март предизвика осъждане у дома и в чужбина, а Турция беше остро критикувана от правозащитни организации и от западните си съюзници. Но забраната беше заобикаляна от повечето потребители на "Туитър", които продължаваха да туитват чрез текстови съобщения или чрез промяна на настройките.
Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган спечели местните избори, въпреки твърденията за корупция и блокирането на интернет. Правителството блокира и "Ю Тюб" след изтичането на запис от среща на високопоставени представители на правителството, посветена на сигурността, на която били обсъждани военни планове срещу съседна Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!