Т урция призова за решителни действия на страните от НАТО срещу значимата заплаха от групировката „Ислямска държава“ (ИД, бившата „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) при границите ѝ, предаде Франс прес.
Според турския външен министър Мевлют Чавушоглу този въпрос ще е основна тема на срещата на външните министри на НАТО в Анталия днес и утре.
„Турция е единствената страна членка на алианса, която има граници с „Даеш“ в Сирия и Ирак, подчерта той, използвайки арабския термин за „Ислямска държава“.
„Даеш“ при нашите граници не е допустима ситуация. Това е значима заплаха за нас“,
добави Чавушоглу.
Той приветства намерението на САЩ да обучават и екипират сирийската опозиция, като същевременно отбеляза, че това няма да е достатъчно.
Трябва да вземем други мерки, заяви той и добави, че и въздушните удари не стигат.
„За да изкореним тероризма, трябва да се заемем с базите на тероризма“, посочи Чавушоглу.
Турция е призовавала в миналото
да се създаде обезопасена зона на сирийска територия,
за да се защитят границите ѝ, но идеята се приема хладно от западните й съюзници, отбелязва АФП.
НАТО си поставя задачата „да изнася“ сигурност в кризисните зони, без да разполага значителни сили, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг при пристигането си в турския средиземноморски курорт Анталия, където ще се състои среща на външните министри на страните членки.
Силите за реагиране на НАТО и авангардната им група „Върхът на копието“ могат да бъдат оперативно използвани, в частност, срещу заплахата от юг, отбеляза той.
НАТО не вижда роля за себе си в конфликта в Сирия и няма намерение да създава там зона, забранена за полети.
Алиансът не участва в коалицията срещу „Ислямска държава“
и не взема решения, каза Столтенберг.
НАТО може да окаже съдействие на Либия в укрепване на безопасността й след прекратяването на бойните действия в размирната северноафриканска страна, където в момента се води гражданска война, отбеляза той.
Турция е казала принципно „да“ на искането на САЩ да отвори базата „Инджирлик“ за удари срещу „Ислямска държава“,
твърди в своя публикация британският в. „Файненшъл таймс“.
Изданието се позовава на източник, запознат с тайни преговори по въпроса между Анкара и Вашингтон.
Както твърди източникът, именно това сътрудничество лежи и в основата на решението на Барак Обама да не използва думата „геноцид“ в речта си по случай стогодишнината от трагичните събития през 1915 г. в Османската империя.
САЩ отдавна искат да използват военновъздушната база „Инджирлик“ в Адана за операции срещу „Ислямска държава“ в Сирия и Ирак, но не успяваха да получат съгласието на Анкара, пише „Файненшъл таймс“.
„Индипендънт“, друг британски вестник, пък твърди, че съюзът между Турция и Саудитска Арабия безпокои Запада. Според изданието западните държави били обезпокоени по-специално от „активната“ подкрепа на двете страни за противопоставящи се на сирийския режим групи, включващи и такива, свързани с „Ал Кайда“.
Балтийските страни са решили да разположат в региона за постоянно няколко хиляди военнослужещи на НАТО
с цел възпиране на евентуална заплаха отвън, пише пък британският „Таймс“.
По данни на вестника, министрите на отбраната от Латвия, Литва и Естония вече са подготвили съответното запитване до върховния главнокомандващ силите на НАТО в Европа – американския генерал Филип Брийдлав.
Посланието съдържа молба за формиране на ново подразделение, „наподобяващо Берлинската бригада“, разположена в Западна Германия по време на Студената война, заявява пред изданието ген.-лейтенант Рихо Терас, командващ естонските военновъздушни сили.
Във всяка балтийска страна ще бъде разположен по един батальон и още един батальон се предвижда да има в Полша, посочва Терас за „Таймс“.
Берлинската бригада, създадена след края на Втората световна война, включваше военни от повечето западни държави. По думите на Терас, новото формирование ще осигури
„участието на всички страни в един конфликт още същия ден, в който започне“.
„Сега нека съюзниците да вземат решение“, каза естонският генерал, който изрази убеденост, че предложението ще бъде прието.
На 8 май в Естония започна активната фаза от международното военно учение на НАТО с кодово име Siil („таралеж“ на естонски, б. р.), което ще продължи до 15 май.
Миналият септември британският премиер Дейвид Камерън и други лидери на страни от НАТО заявиха на среща на алианса в Уелс, че пактът се стреми да засили военното си присъствие в Източна Европа, напомня в тази връзка „Таймс“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!