Т урското правителство ще поеме контрола над "Заман" - най-високотиражният опозиционен вестник в страната и най-критичното към президента Реджеп Таийп Ердоган издание.
На фона на нарастващата тревога за свободата на словото, съдът в Истанбул постанови отнемане на контрола на вестника, тясно свързан с живеещия в САЩ турски духовник и противник на Ердоган - Фетхулах Гюлен.
Анализаторите очакват
тотална смяна на редакционната политика.
Няма излязло официално обяснение за решението на съда.
Магистратите са постановили назначен от държавата управителен съвет да ръководи вестника, който има издания на няколко езика, включително турски и английски.
"Заман", чийто тираж миналата година е бил 850 000
броя дневно, бе обвинен, че е част от мрежата на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
#UPDATE: Court appoints trustees to take over management of Zaman, Today’s Zaman
— Today's Zaman (@todayszamancom) 4 март 2016 г.
https://t.co/udRjNEAY5T pic.twitter.com/mWgtqADpvL
Гюлен някога беше близък съюзник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, но сега правителството обвинява воденото от него движение "Хизмет" в заговор за преврат и тероризъм.
Ердоган обвини Гюлен
в заговор за сваляне на правителството, чрез изграждане на мрежа от поддръжници в съдебната система, полицията и медиите.
Предполагаеми привърженици на "Хизмет"
бяха обвинени в редица престъпления,
включително за незаконно подслушване на телефонни разговори.
Zaman’a atanan kayyum Sezai Şengüler 'Zaman' şiiri yazmış https://t.co/aZzcAQkYy1 pic.twitter.com/6koUzr0Rhq
— Hurriyet.com.tr (@Hurriyet) 4 март 2016 г.
Правителството е предприемало подобни мерки и срещу други критични към него медии, въпреки протестите на правозащитни организации, че така се ограничава свободата на словото.
Десетки поддръжници се събраха пред редакцията на вестника в Истанбул в очакване на съдия-изпълнител и полиция след заповедта на съда.
"Ние ще се борим за свободна преса",
пишеше на един от плакатите, издигнати от демонстрантите пред сградата. „Това означава край на свободата на медиите в Турция. Медиите винаги са били под натиск, но това никога не е било толкова крещящо”, каза една от служителките на вестника.
Международната правозащитна организация Амнести интернешънъл оцени, че решението на турското правителство да поеме контрола върху най-големия опозиционен вестник "Заман" представлява "атака срещу инакомислещите медии".
Още примери за това има ли свобода на словото в Турция:
Турски карикатуристи бяха затворени за обиден жест към Ердоган
Пореден арест на журналист в Турция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!