Турция и Русия - обща игра в Южен Кавказ
Турският премиер Ердоган и руският президент Медведев на срещата на върха на Г-20 в Питсбърг - 26 септември 2009 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
2
Ив вленията на президента Уго Чавес, че Венецуела признава Абхазия, засенчиха друга политическа тема, която изпъква сред многото - визитата на турски заместник-външен министър в Сухуми на 10 септември.

Нека поясним: самият факт, че служител от турското външнополитическо ведомство прави публично посещение в тази държава, непризната от Анкара, преди година само би останал неразбран. Визитата щеше да предизвика критики не само в Тбилиси, но и в западните столици.

Днес обаче тя се оказа възможна, нещо повече - пряко произтичаше от сложната схема за диверсификация на турската политика в региона.

Защо опитът на Турция заслужава да бъде следен тъй внимателно? Според мен, става дума за специфичен прочит по турски тертип на руската постсъветска политика в Закавказието, за своеобразен анализ на "грешките, допуснати от руснаците" и поправяне на собствени пропуски и несполуки.

Анкара бе оставила недовършени множество игри на регионалната дъска. Общоизвестно е, че залагаше на идеята за възраждане на геополитическия пантюркизъм, за тюркско единство между Турция, Азербайджан и каспийските държави. Тази концепция обаче не даде резултат и, навлизайки в 2000-те, турците на практика я изоставиха.

По същото време Русия правеше опити да организира процес на интеграция въз основа на идеята за славянско братство, но не успя.

Не стигна доникъде и друга инициатива, "Кавказкият пакт за стабилност", предложен от патриарха на турския елит Сюлейман Демирел.

Със сигурност обаче Турция демонстрира политика, която можем да наречем "търсене на неизвестни възможности". Тя е по-динамична в сравнение с руската стратегия "за запазване на постигнатото досега" - най-вече на постижения, наследени от Съветския съюз. Затова турската политика не се проваля изцяло и остават основи, които да се използват за подновяването й на нов етап "в по-добри времена".

Пример за това днес е инициативата "Платформа за стабилност и сътрудничество в Кавказ", фактически рекомбинация от принципите, заложени в Пакта за стабилност и провъзгласени през януари 2000 г. при посещение на Демирел в Тбилиси.

През постсъветския период Турция набираше обороти в Южен Кавказ с усилията както на военните (играли видима роля в разширяването на НАТО), така и на дипломатите (съдействали за изграждане на газо- и петролопроводи в коридора Баку-Тбилиси-Джейхан).

Като цяло се налага изводът, че руските ресурси за влияние в Закавказието намаляваха, а същевременно нарастваха турските в Южен Кавказ.

Използването на различни термини не е случайно. Твърде уместно е да припомним тук терминологичната игра с названията на региона, тъй като Русия и Турция го разглеждат, ръководени от различни стратегии, а често и от пряко противоположни интереси.

Можем да видим това и да сравним подходите, използвайки както цифрови показатели за стокооборота и инвестициите, така и косвени данни за политическото влияние, броя на учебните заведения и на студентите в двете страни, развитието на мрежата от неправителствени организации.

Естествено е да има различни оценки за руската политика, но всеки анализ съдържа един факт: повече от 10 години (става дума за периода от 1993-1994 г. насам) Русия успяваше да поддържа макар и трудни, но сравнително стабилни отношения с всички държави от кавказката тройка (условно казано, за оценка "среден" с Грузия, за "отличен" с Армения и за "добър" или "много добър" с Азербайджан).

Най-важното, установен бе траен мир в познатите граници на конфликтите в Кавказ. След това, с идването на Саакашвили, отношенията между Русия и Грузия се влошиха съвсем, а начините за военен натиск и възпиране на Тбилиси намаляха до минимум.

Започна размразяване на грузинските конфликти. След август 2008 г. Русия изцяло "отписа" Грузия, а възстановеният донейде силов баланс в регионалната геополитика отново се измести към Анкара.

Анкара избра елегантен начин, за да започне постепенно нормализиране на отношенията с Ереван. Това е крайно трудна и според мнозина не безспорна стъпка с оглед на силните проазербайджански настроения в Турция и ясните ангажименти, поети от Анкара пред Баку.

Същевременно Анкара рискува и направи опит да оформи отношенията си с Абхазия, като заяви директно своите интереси пред Тбилиси, но така, че да не разруши стратегическото си партньорство с Грузия. Всичко това навява мисълта, че турската инициатива, "Кавказкият пакт за стабилност", отчасти е осъществима, ако говорим за принципите й.

Засега Турция не е постигнала много нещо, но все пак виждаме напредък по най-кризисните линии от кавказката политика. Сам по себе си той заслужава не само внимание, но и подкрепа. Тук обаче възниква въпросът дали е възможно усилията на руската и на турската дипломация да бъдат обединени за благото и на двете.

Погледнато от историческа перспектива, за Русия е било твърде трудно да формира общ кръг от интереси с Турция в контекста на редица обективни и субективно-стереотипни пречки. Често пъти Москва възприема политиката на Турция като "американско-турска". Очевидно има и основания за това.

Същевременно в турския елит има и силно проруско лоби, което изигра определена роля по-специално в изграждането на газопровода "Син поток". Турската външна политика се формира в недрата на обществените сили в страната, в процес на остри дебати. Това е основното й различие от руската.

И двете ни държави обаче са наследили опита, натрупан от византийския елит: окончателните решения там се вземат от ограничен кръг лица, както стоят нещата и у нас.

Системата на управление в Турция наподобява тази в Русия, но акцентите са по-ясно откроени: главната политическа роля е отредена на министър-председателя, а президентът е само висш служител с широки пълномощия. Затова предпоставките за взаимодействие между Турция и Русия в най-близка перспектива ще зависят от характера на отношенията между премиерите на двете ни страни.
Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"