А мериканският президент Доналд Тръмп намекна, че не е изключено да промени позицията си спрямо Парижкото споразумение за климата, от което по-рано тази година обяви, че изтегля САЩ и бе една от основните теми на Г-20 в Хамбург преди седмица.
„Нещо може да се случи по отношение на Парижкото споразумение“,
каза той по време на съвместна пресконференция с френския си колега Еманюел Макрон шест седмици, след като взе решението си. „Ще видим какво ще стане“, допълни президентът.
Заедно със съпругата си Мелания той е почетен гост на президента Еманюел Макрон за тържествата по случай Деня на Бастилията. Айфеловата кула бе затворена вечерта заради визитата.
От своя страна френският държавен глава заяви, че „уважава“ решението на Тръмп, но въпреки това Франция остава твърдо ангажирана към договора от 2015 г. „В резултат той ще проведе необходимите разглеждания и работна дейност, които да отговарят на неговите обещания по време на (предизборната му) кампания. Що се отнася до мен, аз оставам ангажиран с Парижкото споразумение“, каза Макрон.
Путин оправда Тръмп за излизането от климатичното споразумение
Какво значи решението на Тръмп да изтегли САЩ от споразумението за климата
Френският държавен глава заяви също, че в бъдеще Париж и Вашингтон
ще продължат обсъжданията по въпросите за защита на климата, независимо от излизането на САЩ от договора. „По темата за защита на климата на планетата между нашите страни съществуват определени разногласия, в частност по отношение на тълкуването на разпоредбите от Парижкия договор. Ние неведнъж сме обсъждали това различие в подходите. Но смятам, че е много важно да продължим обсъждането на този въпрос и се отнасям с уважение към решението на президента“ и към стремежа на САЩ да защити работните си места, посочи Макрон.
Освен проблемите на климата,
двамата президенти са обсъдили и конфликта в Сирия,
съгласявайки се да формират международна контактна група, която да се занимава с възстановяването на следвоенна Сирия.
„По сирийско-иракската ситуация нашите мнения съвпадат и имаме намерение съвместно да предприемем дипломатически инициативи, които позволяват изработването на план за действие в следвоенния период“, заяви френският държавен глава. По думите му за Сирия е „от съществена необходимост да се изработи инклузивно политическо решение за следвоенния период“. „Знаем къде се намират факторите на дестабилизация и тези фактори ще бъдат взети предвид в следвоенния план за действие“, допълни Макрон.
Президентът също така не пропусна да заяви, че отдава голямо значение на съвместните действия на Франция с Русия на международната сцена. „Ние с президента на Русия Владимир Путин имахме продължителна среща във Версай. Това беше една важна среща. Нашите възгледи не съвпадат съвсем, но е важно да работим заедно, да споделяме информация и да търсим решения“, каза той.
Президентът на САЩ бе
уловен да прави комплимент на съпругата
на френския президент Еманюел Макрон. Това става ясно от видео, качено във Facebook профила на Макрон.
На него се вижда как американският президент, съпругата му Мелания, Макрон и съпругата му Брижит обикалят из комплекса Дом на инвалидите в Париж, където се състоя официалната церемония по посрещането на Тръмп.
В даден момент Тръмп се обръща към Брижит с думите:
"Вие сте в толкова добра форма".
После повтаря същия коментар и пред нейния съпруг - френския президент. След това Тръмп се обръща отново към Брижит и казва: "Прелестна сте".
Watch this. Trump turns to Brigitte Macron and tells her: "You're in such good shape." 😳 pic.twitter.com/dAsjCbbdp9
— SeriouslyUS? (@USseriously) July 13, 2017
Френският му колега Еманюел Макрон заяви и че ще вечеря с приятел.
По-рано обаче Макрон призна, че "Западният свят се пропуква след избирането" на Тръмп, спомена и "разногласията", по-специално "неразбирателството във връзка с климата".
Същевременно Мелания Тръмп посети парижката педиатрична болница "Некер" - първата проява в програмата на първата дама. Мелания Тръмп бе посрещната от представители на здравните власти в Париж, а после се срещна и с някои от младите пациенти.
Отвъд Океана обаче се вихри нов скандал - Тръмп се изправи пред процедура на импийчмънт.
Конгресменът - демократ от Калифорния Брад Шърман смята, че Тръмп е възпрепятствал правосъдието, като се е намесил в работата на бившия директор на ФБР Джеймс Коми в разследването срещу един от съветника по националната сигурност Майкъл Флин.
Пълен абсурд, най-грозното в политическата игра, коментира говорителят на Белия дом Сара Хъкаби Сандърс.
Досега Конгресът не е свалял от власт президента с импийчмънт. Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън през 1998 г. са признати за невинни, а през 1974 г. Ричард Никсън предпочита да подаде оставка, за да избегне импийчмънт заради скандала "Уотъргейт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!