Р ешението на Русия значително да съкрати персонала на американските дипломатически мисии слага край на всички надежди за ново рестартиране на отношенията между Вашингтон и Москва в най-близко бъдеще.
Нещо повече, то може да открие нов, пълен с неясноти период на съперничество между двете страни, пише Джонатан Маркъс от руската редакция на Би Би Си (BBC).
Как Русия промени правилата на световната игра
САЩ с нови санкции срещу Русия, Москва отвърна
Путин, Ердоган, Тръмп – тройната заплаха за Меркел
Президентът на Русия Владимир Путин бе сметнал, че ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, ще може да се изградят съвсем различни двустранни отношения.
По всичко личи, че Путин се е излъгал. Разчитайки на недвусмислените сигнали от предизборния щаб на Тръмп, че рестартиране на двустранните връзки е възможно, дори желателно, Москва се намеси в американската изборна кампания по безпрецедентен начин, както твърдят тайните служби на САЩ.
В момента се разследва колко далеч е стигнала Русия в подкрепата за Тръмп по време на изборната кампания. Това естествено е важен момент на фона на влошаващите се дипломатически отношения.
Как Тръмп удари Европа от Изток
Как Русия промени правилата на световната игра
Русия естествено отрича всичко, но Кремъл явно имаше големи надежди за новия "политически дисидент" в Белия дом.
Москва се надяваше на промяна в политическия климат - на такава атмосфера във Вашингтон, в която да стане възможна отмяната на много от западните санкции, наложени след анексията на Крим.
Нещо повече, Русия би желала да сключи със САЩ сделка, в резултат на която Вашингтон да признае Москва за равноправен дипломатически играч, партньор в горещи точки като Сирия и в борбата с тероризма, породен от радикалната ислямистка идеология.
Тези надежди рухнаха. Русия изглежда е развила нереалистични очаквания спрямо президента Тръмп.
"Trump said nothing Monday in response to Russia’s planned expulsion of 100s of US diplomats" https://t.co/pVMBqoXGCR via @karendeyoung1
— Andrew S. Weiss (@andrewsweiss) August 1, 2017
Как си го е представял Путин - като напорист съмишленик или като политик и дипломат лека категория, който лесно може да бъде управляван и манипулиран?
При всяко положение намесата на Русия в американската вътрешна политика и разследването в тази връзка станаха пречка за възникването на каквито и да било нови отношения.
Русия навярно не бе схванала колко остро ще реагира на действията й Конгресът. Сметнала бе липсата на тревога по този повод в лагера на Тръмп за доминираща позиция сред привържениците на президента на хълма Капитолия.
Какъв е резултатът? Отношенията между Вашингтон и Москва бездруго не бяха добри, а изгонването на дипломатите само потвърждава, че в обозримо бъдеще със сигурност няма и да се подобрят.
Всичко това явно ще се отрази на украинската криза, конфликта в Сирия и т. н. Това означава, че Москва ще активизира информационната си кампания и действията в киберпространството, насочени срещу Запада и особено срещу малките страни, чиито инфраструктури и политически системи изглеждат по-уязвими.
Русия ще продължи да модернизира стратегическите си ядрени оръжия. САЩ също имат собствени амбициозни планове.
My latest: Putin Declares War on Trump Why the White House should be very, very afraid of the Kremlin's wrath. https://t.co/rht3ZiiulA
— John Schindler (@20committee) July 31, 2017
Не бива впрочем да отсъждаме, че се повтарят времената на Студената война. Русия вече не е световната сила, която бе Съветският съюз.
Но има защо да сме загрижени. Идеологията на Кремъл - един вид авторитарен държавен капитализъм, изглежда привлекателна дори за политици от някои страни, членуващи в НАТО.
Действията на Русия обаче са свързани с редица ограничения.
Едното е фактът, че с деструктивни методи далеч не се стига. Дипломатическото влияние изисква отдаденост и пряка комуникация. Точно затова например Русия си оставаше ключов играч в постигането на сделка с Иран - независимо от обтегнатите отношения на Москва с администрацията на Обама.
Всъщност решението на Русия да намали персонала на американските дипломатически учреждения е сравнително мека стъпка,
сочеща, че Москва навярно иска да подсигури на администрацията на Тръмп поле за маневри.
Второ, грешната оценка за възможностите на новата президентската администрация да започне рестартиране е полезен урок за Москва.
С отслабения Държавен департамент, с преобладаващите в Белия дом хора, верни на Тръмп, но с неголям дипломатически опит, САЩ в очите на Москва изглеждат все по-непредсказуеми.
А както показа първата Студена война, това не е добре за никого.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!