Трите най-големи лъжи за икономиката на САЩ
Според Брет Арендс влиянието на бюджетния дефицит върху пазарите е мит   
Източник: EПA/БГНЕС
8
Кт трареволюцията е в ход. Г-20 призовава членуващите страни да намалят бюджетните си дефицити.

Сенатът на САЩ замразява по-нататъшните помощи за безработни. Ръководителят на Кръглата бизнес маса критикува Обама, че подкопава американския капитализъм.

Уолстрийт успява да смекчи реформата. Зависи от политиката ви дали ще харесате или не това. Има обаче един проблем.

Все още живеем в свят на илюзии. Повечето хора нямат представа какво в действителност се случва в икономиката. Те живеят в заблуда, митове и пълни лъжи.

А ако не сме запознати с фактите, как можем да взимаме информирани решения?

Ето трите най-големи мита за икономиката - нещата, които всеки си мисли, че знае за икономиката, но не са точно така.

Мит 1: Безработицата е под 10%

Каква безсмислица само е това. Официалното равнище на безработицата - 9,7% - е заблуда и трябва да се приема по този начин. То дори не включва много от безработните хора.

Напредък е постигнат с така наречената непълна заетост на работната ръка (известна накратко като "равнище U-6"): тя например обхваща и обезсърчените хора, които търсят работа, и американците, които пък са принудени да приемат непълно работно време, защото не могат да си намерят място при пълен работен ден.

Това равнище към този момент е 16,6% - точно под неотдавнашния максимум и двойно над равнището, на което бе преди няколко години. Дори това може да не разкрива цялата история. Много хора просто са изпаднали от статистиката на работната сила.

Вземете, например, ситуацията сред мъжете в разцвета на силите си за работа. Анализ на данни в министерството на труда на САЩ сочи, че в страната има 79 млн. мъже на възраст между 25 и 65 години.

И близо 18 млн. от тях или 22% са изцяло безработни. (През 50-те години равнището им бе под 10%). А този резултат дори не отчита американците, които тъй като не могат да си намерят работа на пълен работен ден и затова се задоволяват с непълен.

Прибавете ги към общата сметка и ще излезе, че около 25% от мъжете в разцвета на силите си нямат работа на пълен работен ден. Дийн Бейкър, икономист в Центъра за икономически и политически изследвания във Вашингтон, твърди, че цифрите могат да бъдат дори по-лоши.

Според неговото изследване нараства броят на мъжете, които съвсем са изчезнали от статистическите редове, особено в мизерстващи, градски и малцинствени квартали.

Мит 2: Пазарите изпадат в паника заради дефицита

След като Г-20 го казва, по-добре е САЩ и останалите водещи страни да намалят бюджетните си дефицити преди края на света. А може би пазарите трябва да изпадат в паника заради дефицитите. Те обаче не го правят. Толкова е просто.

Ако беше така, лихвите по държавните облигации щяха да се покачват стремително. Това се случва с рисковите дългове: кредиторите настояват за по-високи и по-високи лихви, които да ги компенсират за рисковете. Напоследък обаче лихвите по американските облигации рязко спадат.

Доходността на 30-годишната държавна облигация е намаляла до едва 4%. Според историческите стандарти това е незначителна сума. Паникьосани? Пазарите на облигации почти са изпаднали в дълбок сън. Те също така не прогнозират инфлация. А напротив, според тях средното й равнище ще бъде 2,3% на година през идните три десетилетия.

Това е разликата между лихвите по защитените от инфлация държавни облигации и лихвите по обикновените облигации. Според всеки съвременен стандарт прогнозата е ниска. Вместо да се безпокоят от инфлация, някои започват да се тревожат за нещо дори по-опасно: дефлация или спад на цените.

Ако това настане, намаляването на разходите и увеличаването на данъците би било грешен ход. Абсолютно е възможно кредиторите, купуващи тези облигации, да подхождат неразумно. И не си струва пазарът на държавни облигации също да бъде обект на политически изопачавания, тъй като големите купувачи на облигации са външни.

Така че си заслужава да се обръща внимание на очевидните "присъди" на тези инвеститори. Въпреки всичко бремето на доказателството, както обикновено, се стоварва върху играчите, които приписват вината на пазара.

Мит 3: САЩ изпадат в "социализъм"

За система, за която се твърди, че е задушавана, капитализмът на САЩ изглежда в удивително добра форма. Данните, публикувани от Управлението за федерален резерв (УФР) преди няколко седмици, сочат, че маржовете на корпоративните печалби са достигнали рекордни равнища. И това е истина.

Според изчисления на уважавания финансов консултант Андрю Смитърс те са достигнали 36% през първото тримесечие. Откакто за първи път през 1947 г. е заведена статистиката по този показател, те не са били толкова високи. Максималната стойност е отчетена при управлението на Роналд Рейгън - 30%.

Картината е подобна и когато се изключа финансовите аспекти. Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average е над прага от 10 000 пункта (към 2 юли стойността на индекса е малко под 10 хил. пункта - бел. ред.). Акциите на малките компании са поскъпнали удивително много от началото на миналата година: индексът Ръсел 2000 отново е на равнища, които бяха отчитани не много преди фалита на Лемън брадърс.

Междувременно най-новият доклад на "Кап Джемини" показва, че миналата година богаташите в Северна Америка са увеличили финансовото си състояние с 18%. В същото време се очаква федералните разходи, които тази година са 25% от икономиката, да намалеят до около 23% до 2013 г.

През 1983 г. при управлението на Рейгън показателят достигна 23,5%. В началото на 90-те години той бе около 23%. Слабо наличие на социализъм. Напоследък три пети от целия бюджет се заделят само за три неща: пенсионно осигуряване (чрез фондовете Социална сигурност и Медицински грижи), отбрана и лихви по дълга.

Консерваторите не искат да намалят 700-те млрд. долара и отгоре, които ние харчим за отбрана. Не можем да ограничим плащанията на лихвите по дълга. И докато Социална сигурност и Медицински грижи определено се нуждаят от реформа, то основните "проблеми" идват от увеличаването на продължителността на живота и свързани със здравеопазването изисквания.

Ако не бяхме гарантирали осигуряване чрез данъците, щеше да се наложи всеки сам да си плаща. А останалата част от бюджета (дефицита - бел. пр.)? Тя е скочила от около 7% от брутния вътрешен продукт преди няколко години до около 10% в момента. Дали е извън контрол? От десетилетия този показател варира между 6% и 9%.

Прогнозира се до няколко години той отново да спадне до около 8%. Толкова за революция. Ето я обаче и контрареволюцията - абсолютно същата.
Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нападанието с нож в София: Повдигнаха обвинение на задържаната жена

Нападанието с нож в София: Повдигнаха обвинение на задържаната жена

България Преди 16 минути

В четвъртък прокуратурата ще преценява дали да поиска от съда постоянния ѝ арест

<p>​Хамас отговори на Тръмп: Рецепта за хаос и напрежение</p>

​Хамас отговори на Тръмп: Рецепта за хаос и напрежение

Свят Преди 25 минути

„Ние отхвърляме изявленията на Тръмп“, каза Сами Абу Зухри, високопоставен служител на Хамас

Димо Алексиев отива на съд за шофиране в нетрезво състояние

Димо Алексиев отива на съд за шофиране в нетрезво състояние

България Преди 31 минути

„Искам да кажа, че човек когато загуби нещо, оценява какво има”, каза актьорът

МВР планира засилени проверки на тежкотоварни автомобили

МВР планира засилени проверки на тежкотоварни автомобили

България Преди 45 минути

Ще се следи и за употреба на алкохол и наркотични вещества от водачите им

Alphabet премахва забраната за използване на AI във военни и наблюдателни технологии

Alphabet премахва забраната за използване на AI във военни и наблюдателни технологии

Свят Преди 1 час

Kомпанията ще инвестира 75 милиарда долара в проекти, свързани с АI

Американските мита: Какво могат да очакват ЕС и Германия

Американските мита: Какво могат да очакват ЕС и Германия

Свят Преди 1 час

Не са само Мексико, Канада и Китай: Доналд Тръмп заплаши и ЕС с наказателни мита

Заради ниски заплати: Учителите в страната са в протестна готовност

Заради ниски заплати: Учителите в страната са в протестна готовност

България Преди 1 час

Учителската заплата в момента е доста ниска, за да бъде привлекателна за младите хора, каза председателят на синдиката на българските преподаватели към КНСБ Янка Такева

Образователната поредица „Училището, което искаме“ с нов сезон по NOVA NEWS

Образователната поредица „Училището, което искаме“ с нов сезон по NOVA NEWS

Любопитно Преди 1 час

Рубриката в предаването „Социална мрежа“ продължава да търси решения на актуални проблеми в системата от 10 февруари

<p>Кражба на 100 000 яйца от американски супермаркет</p>

Кражба на 100 000 яйца от американски супермаркет на фона на растящите цени

Свят Преди 1 час

Крадци в американския щат Пенсилвания са задигнали яйца на стойност $40 000

Бойко Борисов: Никой няма да обеднее, ако влезем в еврозоната

Бойко Борисов: Никой няма да обеднее, ако влезем в еврозоната

България Преди 1 час

"Ползите са огромни", коментира той.

Радев: Европа трябва да реформира своите структури за управление

Радев: Европа трябва да реформира своите структури за управление

България Преди 1 час

Това, което виждаме в модели като Китай и други, е съвсем различно, отбеляза държавният ни глава

Меган Маркъл и Били Айлиш изненадаха тийнейджърка, която загуби всичко при пожарите

Меган Маркъл и Били Айлиш изненадаха тийнейджърка, която загуби всичко при пожарите

Любопитно Преди 1 час

43-годишната херцогиня на Съсекс и 23-годишната деветкратна носителка на „Грами“ се събраха, за да помогнат на младо момиче

Володимир Зеленски

Зеленски: Дори разговор с Путин вече е компромис

Свят Преди 2 часа

„Няма да бъда добър с него. Смятам го за враг. Честно казано, вярвам, че той също ме смята за враг“

Международни реакции срещу плана на Тръмп за Газа и палестинците

Международни реакции срещу плана на Тръмп за Газа и палестинците

Свят Преди 2 часа

Основни изводи от пресконференията

<p>Желязков: До 10 дни представяме Бюджет 2025</p>

Желязков: До 10 дни представяме Бюджет 2025, ПП-ДБ също ще го подкрепи

България Преди 2 часа

348 млн. лева са постъпили по сметката на МО, с които се отбелязва подобрение на бюджетното салдо, каза министърът на финансите Теменужка Петкова