Висши руски правителствени служители се разбунтуваха срещу споразумението между руския президент Дмитрий Медведев и премиера Владимир Путин да си разменят местата следващата година, пише в. "Файненшъл таймс" (ft.com).
Недоволството показва, че договореното предаване на постовете няма да мине толкова гладко, колкото двамата лидери очакваха.
След съобщението в събота, че Медведев ще заеме премиерския пост, като подкрепи Путин на президентските избори през март 2012 г., финансовият министър на Русия Алексей Кудрин, обяви във Вашингтон, че категорично ще откаже да работи с Медведев.
"Не се виждам в новото правителство. Никой не ми е предлагал пост, но смятам, че
разногласията, които имам, няма да ми позволят да бъда част от новото правителство",
заяви Кудрин пред журналисти по време на срещите на МВФ и Световната банка.
Кудрин и Медведев, и двамата икономически и политически либерали, са в обтегнати отношения. Кудрин изглежда хранеше надежда да стане премиер, ако Путин отново стане президент, пише "Файненшъл таймс".
Бунтът на Кудрин дойде след коментарите на Аркадий Дворкович, главният икономически съветник на Медведев, който в събота написа в Туитър, че няма причина за празнуване, имайки предвид решението на Путин.
Говорителят на премиера Дмитрий Песков заяви в неделя пред журналисти, че той лично нямал съмнения, че Кудрин ще остане в екипа на Путин.
Инвеститори се обезпокоиха от евентуалното оттегляне на Кудрин, определян като консерватор по отношение на фискалната политика, на когото се приписва заслугата, че успя да преведе Русия през световната финансова криза от 2008 г.
Господин Кудрин осигуряваше макростабилността на страната, отбелязва за "Файненшъл таймс" Роланд Наш, главен инвестиционен стратег на "Верно Капитал", базиран в Москва хеджфонд.
Путин посочи Медведев за свой наследник на президентския пост през 2008 г., тъй като по конституция няма право на трети пореден мандат. Медведев даде да се разбере, че двамата са се договорили да си разменят постовете, още когато са създали тандема през 2007 г. и всъщност са обсъждали това развитие на събитията, когато за пръв път формирали "приятелския си съюз".
Медведев винаги е изразявал намерение да се кандидатира за президент, коментира Глеб Павловски, директор на Фондацията за ефективна политика и бивш политически консултант в Кремъл. За Павловски сегашното решение на Медведев е "катастрофа за управляващия политически екип. Засега това е морална криза, която бързо ще прерасне в политическа", изтъкна той, имайки предвид изявлението на Кудрин.
Около 350 души протестираха в Москва след като бе обявено, че Владимир Путин отново ще се кандидатира за президент при изборите през 2012 г.
Призоваваме правителството да подаде оставка и да въведе нормална изборна система, заяви Денис Булинов от движението "Солидарност", цитиран от Интерфакс.
Протестът бе на московския площад "Пушкин" под мотото "Аз съм за Русия без Путин".
Руският печат днес обширно коментира състоялия се през уикенда в Москва конгрес на управляващата партия "Единна Русия".
"Московский комсомолец" нарича форума анекдотичен
и уверява, че в това отношение той "далеч е задминал конгресите на КПСС".
Владимир Путин направи дълга рокада - за 12 години напред, пише "Независимая газета" и по този начин прогнозира нови два шестгодишни президентски мандата за днешния премиер.
В руския политически речник започна да навлиза, макар и още твърде плахо, понятието триумвират, който включва президента, премиера и партията, коментира "Независимая газета".
Естествено не става дума за цялата "Единна Русия", а само за ръководството й. За обикновените партийци нещата надали ще се променят кой знае колко, пише вестникът.
Руски експерт твърди пред изданието, че след изборите Медведев може да не стане премиер, а да подготвя пакет от важни реформи като председател на парламента. Идната година министър-председателят на Русия ще трябва да поеме отговорността за редица непопулярни мерки, залегнали вече в бюджета - да стане премиер камикадзе, обяснява политологът.
Друг аналитик разсъждава върху "тайната на внезапния остър завой", извършен от Медведев, постоянно заявявал допреди месеци, че ще се кандидатира пак за президент.
"Нещо е станало" и вероятно е бил упражнен натиск върху Медведев,
се посочва в публикацията. "Не знаем характера на този натиск. Но сам по себе си фактът, че е възможен натиск върху президента, руши авторитета на президентската институция. Може да е бил заплашван с риска от засилване на социално-политическата нестабилност в страната", допълва наблюдателят.
Правителството на Медведев ще е достойно за съчувствие, смята "РБК дейли". Дори ако бъдещият премиер успее да сформира силен екип, последният ще трябва да осъществи най-непопулярните мерки, които Медведев не се осмели да реализира като президент, включително да повиши пенсионната възраст, отбелязва всекидневникът.
Станалото е "много сериозен поврат", който ще предизвика "твърде болезнена реакция на Запад и в средите, които не приемат Путин. Така че предстои доста сериозна политическа борба", заявява руски експерт пред "Комсомолская правда".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!