С ъветът на Европейския съюз удължи с половин година – до 30 юни, замразяването на санкциите срещу Иран, съобщи пресслужбата на ЕС.
Вчера изтече крайният срок за постигане на окончателно споразумение за иранската ядрена програма, но до такова не се стигна. Страните от групата 5+1 (петте държави постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) и Иран обаче се договориха преговорите да бъдат удължени до края на юни 2015 г.
Говорителката на външнополитическата служба на ЕС Катрин Рей каза, че до една седмица ЕС ще обяви
дали Катрин Аштън ще продължи да бъде координатор на ядрените преговори.
„Федерика Могерини (върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността) ще обсъди въпроса с външните министри (на страните от ЕС) и партньорите в течение на седмица. И ще ви съобщим, когато бъде взето решение“, каза Рей.
Спорът на Иран със Запада за ядрената му програма продължава вече 12 години. Западните сили подозират Ислямската република в стремеж към сдобиване с ядрено оръжие – нещо, което тя отрича.
Неспазването на крайния срок и удължаването на преговорите бяха
очаквани
поради големите разногласия по добре известни въпроси, сред които обхвата на иранската програма за обогатяване на уран – равнището, до което Ислямската република ще има право да обогатява уран, и броя на центрофугите, които, ще може да използва. Не са били преодоления различията още за вдигането на международните санкции срещу Иран, както и за съдбата на атомния реактор с тежка вода в Арак.
Преговорите ще бъдат възобновени идния месец
на експертно равнище на все още неуточнено място. Предвидено е политическото споразумение да бъде готово до 1 март, а детайлите, които ще се съдържат в анекси – до 1 юли.
Докато преговорният процес продължава, Иран ще получава всеки месец замразени активи на стойност 700 млн. долара, каза вчера британският министър на външните работи Филип Хамънд.
Също вчера иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф и координаторът от на Европейския съюз Катрин Аштън изразиха увереност, че все още има път за постигане на всеобхватно решение на проблема с иранската ядрена програма.
По-късно иранският президент Хасан Рохани увери, че
преговорите ще приключат с окончателно споразумение.
Рохани каза, че по време на преговорите във Виена са били преодолени много различия, а позициите по други въпроси са се сближили.
Белият дом заяви, че е добре да се даде повече време на Иран да отговори на опасенията във връзка с ядрената му програма, и предупреди, че
налагането на нови санкции на Техеран може да има обратен ефект.
Президентът също така дава ясно да се разбере, че по-добре да няма споразумение, отколкото да има лошо споразумение. Но ние наистина смятаме, че е постигнат достатъчен напредък, за да се гарантира, че на иранския режим се дава повече време да отговори на притесненията на международната общност във връзка с неговата ядрена програма и да приложи протокол, с който да продължи да дава уверения на международната общност за това, че се придържа към тези договорености, каза говорителят на Белия дом Джош Ърнест.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров също съобщи за постигнат съществен напредък. Очаквам страните да договорят до три-четири месеца основните принципи на един финален документ, каза Лавров. Той уточни, че временното споразумение между шесторката и Иран, постигнато преди година в Женева, остава в сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!