С ъгласно конституцията на Испания вчерашния референдум за независимост в Каталуния е незаконен.
Това е позицията на Европейската комисия, общото правителство на ЕС, съобщена от говорителя Маргаритис Схинас.
Кои са новите държави в Европа. Възможен ли е сценарият "Каталуния" в България
Пике през сълзи: Мога да се откажа от националния отбор
За ЕК това е вътрешен въпрос за Испания, който трябва да бъде решен по силата на конституцията, добави той.
"Сегашният състав на ЕК, както и предишният, вече се произнесоха, че ако бъде свикан референдум, съобразен с конституцията, това ще означава, че напускащият държавата регион ще напусне и ЕС", допълни Схинас в изявлението си.
Позицията на някоя от европейските институции се очакваше с интерес след проведения вчера референдум в Каталуния. По данни на регионалното правителство, изнесени тази сутрин, над 90% от участвалите в допитването са гласували за отделяне от Испания.
На национално ниво и съгласно съдебни решения, държавата се опита да спре референдума чрез действия на полицията. Над 300 избирателни секции в провинцията бяха щурмувани от полицията, като се стигна до упражняване на насилие над граждани, включително възрастни жени, искащи да гласуват. Кадрите с действията на полицаите обиколиха света и продължават да предизвикват възмущение.
European Comission: "Yesterday's vote in Catalonia was not legal" https://t.co/T9T2liMbZO pic.twitter.com/7GzGwCWDoN
— Google Pixel (@GooglePixel_) October 2, 2017
По финални данни над 840 цивилни и 33 полицаи са ранени при ексцесиите.
Същевременно официалната позиция на ЕК дава очаквания отговор, че евентуална независима Каталуния няма как автоматично да стане член на ЕС.
Самите лидери на европейските институции се въздържат от коментари за каталунския референдум, с което потвърдиха линията на Брюксел за последните седмици да избягват въпросите на тема "Каталуния", предаде NOVA.
ВИЖТЕ КАКВО СЕ СЛУЧИ В ДЕНЯ НА РЕФЕРЕНДУМА В КАТАЛУНИЯ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Лидерите в европарламента избараха да осъдят насилието, без да коментират резултата.
Лидерите на социалдемократите в ЕП все пак отбелязаха,
че референдумът е незаконен и съответно невалиден.
"Тъжен ден за Испания и цяла Европа. Решението може да бъде само политическо, а не полицейско",
коментира Джани Питела, лидер на левите в ЕП, обвинявайки испанския премиер, че не се е справил.
Catalan independence referendum turns violent as police storm voting stations: https://t.co/f0vVgd2Vyu pic.twitter.com/0saHXV9koX
— Crikey.com.au (@crikey_news) 2 октомври 2017 г.
Ги Ферховщад, лидер на Либералите призова за деескалация и преговори, а
председателят на Европейския парламент Антонио Таяни подчерта, че референдумът е незаконен.
Говорителите на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и на Европейския съвет Доналд Туск, отказаха коментар.
"Призоваваме всички бързо да преминат от противопоставяне към диалог. Насилието никога не може да бъде средство в политиката. Вярваме във възможностите на премиера Мариано Рахой да се справи, при пълно спазване на конституцията и основните права на гражданите", обобщи Схинас общата позиция относно упражненото насилие.
Самият Рахой в късно свое изявление вчера защити действията на полицаите, които по думите му защитили върховенството на закона в страната.
Мълчание засега запават и повечето европейски лидери, с малки изключения.
Пръв наруши мълчанието белгийският премиер Шарл Мишел, осъждайки насилието. Пред сградата на испанското посолство в Брюксел снощи се събраха стотина представители на фламандските сепаратисти, протестирайки срещу насилието в Барселона.
Повечето европейски наблюдатели тълкуват липсата на позиции с опасения, че каталунският пример може да предизвика ефекта на доминото, тъй като в много европейски страни има политически групи, споделящи сепаратистки настроения.
Позицията на ЕС е пример за двойни стандарти и лицемерие в световната политика,
заяви сръбският президент Александър Вучич.
"Как така в Каталуния не важи референдумът, а в Косово може и без референдум“, попита държавният глава на западната ни съседка по време на съвместна пресконференция със своя гръцки колега Прокопис Павлопулос.
През 2008г. някогашната югославска провинция Косово обяви независимостта си от Сърбия, която Белград все още не признава.
Вучич уточни, че позицията му не променя стремежа на страната му към членство в ЕС, който се дължи на "вида общество" и икономическото развитие в Европа.
В социалните мрежи масово се споделят клипове с кадри на насилие от страна на полицията.
‘We never thought the police would be so violent’: Hundreds injured in Catalan crackdown https://t.co/bH2Ayznek0 pic.twitter.com/5TAKqZJvD1
— RT (@RT_com) October 1, 2017
Наложи се дори пожарникарите от Каталуния да направят жива верига срещу националната полиция, за да предпазят хората:
More footage: CLASHES btw Spanish Riot Police and Firefighters defending catalan people against repression.#CatalanReferendum pic.twitter.com/wtCZi4VaBO
— Galiza Rebelde (@galizarebelde) 1 октомври 2017 г.
Въпреки намесата на полицията, три четвърти от избирателните секции, открити за референдума за независимост на Каталуния, работиха. Испанската прокуратура пък ще предприеме действия срещу каталунската полиция (Mossos d'Esquadra). Предупреждението е за служителите, които не са се подчинили на заповедта да спрат отварянето на избирателните секции за референдума за независимост. Това съобщи в. „Ел Паис“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!