Сърбия очаква да започне преговори за присъединяване към ЕС догодина, след като задържа и предаде на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия бившия военен командир на босненските сърби генерал Ратко Младич.
Това заяви след среща в Брюксел с президента на ЕС Херман ван Ромпой сръбският държавен глава Борис Тадич, цитиран от ДПА.
Агенцията отбелязва, че ЕС бе поставил задържането и екстрадирането на Младич в Хага като предварително условие за придвижване на кандидатурата на Сърбия за членство.
Очакваме да получим статут на кандидат до края на тази година и да започнем преговорите за присъединяване в началото на следващата година, надявам се през пролетта, каза Тадич.
Той подчерта, че Сърбия не иска никакви протекции и ще изпълни всички задължения като страна членка на ЕС.
Тадич обеща конкретно страната му да задържи и последния човек, издирван от Хагския трибунал - бившия лидер на сърбите в Хърватия Горан Хаджич.
Сръбският президент направи посещение в Брюксел по-малко от две седмици след ареста на Ратко Младич, посочва ДПА. Поисканият от него график за започне на преговори за членство на Сърбия в ЕС показва, че той се надява прозападното правителство да "спечели дивиденти" преди предстоящите догодина през пролетта парламентарни избори.
Сърбия изпълни едно от ключовите си задължения към Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия с ареста на военния командир на босненските сърби Ратко Младич, коментира пред Съвета за сигурност на ООН главният прокурор на трибунала Серж Брамерц, цитиран от Ройтерс.
В съответствие с резолюция 1534 на Съвета за сигурност на ООН от 2004 г. главният прокурор представя два пъти в годината доклад за работата на трибунала.
В докладите си той дава и оценка за степента на сътрудничество на държавите от бивша Югославия с трибунала, преди всичко на Сърбия, допълва ИТАР-ТАСС.
Брамерц подчерта, че арестуването на бившия командир на босненските сръбски сили е важно на много нива - за жертвите, за трибунала, за международното правосъдие като цяло.
Той благодари на сръбските власти за залавянето на Младич, но посочи, че Белград все още трябва да отговори на въпроса защо обвиненият във военни престъпления Ратко Младич е успял да остане на свобода толкова дълго време.
"Това повдига тревожния въпрос как е било възможно един човек да се изплъзва на огромните ресурси на държавната система толкова много години.
Ние приветстваме обещанието на сръбското правителство, че ще се постарае да намери и да предаде на съда членовете на мрежата на Младич, които са го подкрепяли докато той се е укривал.
Ние приветстваме и изразеното намерение от страна на правителството да открие и да накаже евентуалните държавни служители, които са му помагали.
Ще помолим сръбското правителство да се отнесе към тези задължения като към основен приоритет", заяви още Брамерц.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!