А рбитражният съд на Санкт Петербург и Ленинградска област разпореди генералното консулство на Полша в града да освободи заеманата от него сграда, съобщава ТАСС.
Съдът изцяло удовлетвори иск, подаден срещу консулството от местна компания „Интерпредсервис“, която обслужва чуждестранни представителства.
От „Интерпредсервис“ поясниха, че през 1983 г. между правителствата на СССР и Полша е подписано споразумение, съгласно което въпросната сграда на улица „Пета съветска“ е заета от полско представителство. През 1993 г. Полша едностранно се изтеглила от това споразумение и оттогава не е бил сключван договор за отдаване под наем на сградата, нито е бил плащан наем, казват от фирмата.
Затова, според съдебното решение,
полската страна трябва да изплати на компанията 74 млн. рубли (близо 939 хил. евро по днешен курс) за наем и съдебни разходи.
Освен това консулството трябва да освободи сградата.
Делото бе гледано в отсъствието на ответника, който не се е явявал и на предишни съдебни заседания.
Пред съда представител на ищеца посочи, че Полша предявява аналогични искове към руската страни и полските съдилища ги удовлетворяват, отбелязва ТАСС.
Това е само поредният епизод от споровете между Полша и Русия в последните седмици.
Във Варшава временно управляващият дипломатическото представителство Юрий Пилипсон е имал среща в полското МВнР, на която му е била връчена
нота, свързана с изявления на руския зам.-министър на външните работи Григорий Карасин по адрес на полския външен министър Гжегож Схетина.
Вчера полският външен министър каза в радиоинтервю, че е по-логично 70-годишнината от края на Втората световна война да се отбелязва в Берлин или Лондон, отколкото в Москва. Впоследствие Карасин обяви думите на Схетина за издевателство над историческите факти и позор не само за него него, но и оглавяваното от него ведомство. Руският дипломат подчерта, че руснаците „няма да оставят на поругание своята велика победа“.
В отговор полското МВнР помести на уебсайта си специална декларация, в която окачествява като недопустимо да се отрича правото на Полша „да организира тържествени прояви по случай края на тази трагична война“. В изявлението се припомня, че Полша се е сражавала с хитлеристите през цялата война, включително и на страната на бившия СССР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!