Европейската комисия (ЕК) е започнала наказателна процедура за свъхдефицит срещу България, предаде БНР.
Процедурата е започнала, след като Евростат днес съобщи, че бюджетният дефицит на страната за 2009 г. е 3,9% от брутния вътрешен продукт (БВП). Данните включват и скрития дефицит от договорите без обезпечение, сключени от предишното правителство.
Данните на Евростат (вж. документа) се различават с 2 процентни пункта от тези на правителството, обявени в началото на април. Тогава бе съобщено, че бюджетният дефицит на страната е скочил от 1,9% на 3,7%.
Такава процедура
е
стартирана срещу 20 от 27-те страни
членки
на Европейския съюз (ЕС), каза говорителят на ЕК по икономическите и валутни въпроси Амадеу Алтафаж пред БНР.
Дефицит над 3% автоматично активира процедура за свръхдефицит срещу съответната страна.
Като първа стъпка от нея ЕК ще подготви доклад до Съвета на министрите на икономиката и финансите, което очаквам да стане на 12-и май. След това вече решението е на Съвета, каза Алтафаж.
Ако България обаче успее да постигне бюджетен баланс, процедурата може да бъде прекратена няколко месеца по-късно, увери той.
Според Евростат през 2009 г. бюджетните дефицити на страните в ЕС са се утроили заради кризата.
По този показател
България е в доста по-добро положение, отколкото много от другите страни в съюза.
Според източник на в. "Дневник" от Еврокомисията "доста страни членки могат да се надяват да имат бюджетен дефицит с размера на българския".
Въпреки това според директора на Центъра за изследване на европейските политики икономистът Даниел Грос, цитиран от в. "Дневник", такъв дефицит ще влоши шансовете на страната за влизане в ERM II, предвид, че през предходната година България е покривала Маастрихтския критерий, а през 2009 г. - вече не.
В края на 2009 г.
общият
бюджетен дефицит на страните
членки на ЕС се е увеличил до 6,8% от БВП
(от 2,3% през 2008 г.), а бюджетният дефицит на страните от еврозоната се е утроил до 6,3% (от 2% през 2008 г.)
С най-големи бюджетни дефицит са Ирландия (14,3% от БВП) и Гърция (13,6% от БВП).
Правителството в Атина изчисли бюджетният дефицит на Гърция през 2009 г. на 12,9 на сто, а предишните му оценки бяха за нива от 7,7 и 12,7 на сто.
Скочила е и държавната задлъжнялост в съюза. От 61,6% от БВП за 2008 г. в края на 2009 г. общият държавен дълг се е увеличил до 73,6% от БВП.
България е една
от страните с най-ниска задлъжнялост - 14,8%.
По-добър показател отчитат само Естония (7,2%) и Люксембург (14,5%).
В най-тежко положение са Гърция и Италия. Евростат обяви, че държавният дълг на Гърция, който през 2008 г. бе 99,2 на сто от БВП, а през 2009 г. бе изчислен от правителството на 113 на сто, в крайна сметка възлиза на 115,1 на сто от БВП. Дългът на Италия е 115,8% от БВП.
Еврото падна днес до най-ниското си ниво от почти една година насам, след като агенция "Мудис" понижи рейтинга на Гърция до "А3", а Евростат ревизира дефицита в нейната текуща сметка, съживявайки по този начин най-силните опасения Атина да изпадне в положение на неплатежоспособност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!