Водеща тема за електронните издания на западните вестници е одобрената вчера от Европейския парламент(ЕП) нова Европейска комисия(ЕК).
Втората Комисия Барозу най-после беше одобрена от евродепутатите, пише британският финансов всекидневник "Файненшъл таймс".
Процесът се забави четири месеца заради проблемите около влизането в сила на Лисабонския договор и това подложи на съмнение способността на Брюксел да реагира на икономическата и финансовата криза, допълва вестникът.
Председателят на новата ЕК Жозе Барозу, от друга страна, трябваше да се бори с един Европарламент, чиято власт все повече и повече се утвърждава, отбелязва "Файненшъл таймс".
Като пример изданието посочва как евродепутатите са принудили първия български кандидат за комисар да се оттегли миналия месец заради конфликт на интереси и съмнения относно неговата компетентност.
По време на утвърждаването на новата ЕК Барозу обеща да работи за нова стратегия, която да създаде работни места и да съживи европейската икономика, допълва вестникът.
"Файненшъл таймс" цитира и председателя на групата на европейските консерватори и реформатори в ЕП Михал Камински, според когото е жалко, че е трябвало да се гласува за целия състав на новата комисия, а не комисар по комисар.
"Имаше силни кандидати, които ние бихме подкрепили, и слаби кандидати, които бихме отхвърлили", подчертава Камински, без да посочва конкретни имена.
Вторият мандат на Жозе Барозу начело на Европейската комисия ще бъде много по-различен от първия, отбелязва американският финансов всекидневник "Уолстрийт джърнъл".
През първия си мандат ЕК се посвети на приемането на България и Румъния в ЕС, на цените на мобилните услуги, на регламентите за химическите вещества и на въпроса с въглеродните емисии, както и на дребни препирни със страните членки относно техните разходи и нива на държавния дълг.
Сега предизвикателството е много по-плашещо - как да се излезе от най-тежката икономическа криза в историята на ЕС.
Държавните бюджети "направо кървят", най-вече тези на страните от еврозоната, Гърция се нуждае от голям план за спасяване на икономиката си.
Испания, Португалия, Италия и Великобритания, както и други страни членки са изправени пред огромни дефицити.
Инвестициите са спаднали с около 10% в сравнение с предишните години. Безработицата достигна 10%, а общият БВП намаля с 4,1% през третото четиримесечие на миналата година, отбелязва финансовият всекидневник.
Вестникът изразява обаче увереност, че ЕК ще може да се справи с предизвикателството, защото е пълна с талантливи икономисти и стратези.
Британският в. "Гардиън" публикува открито писмо на британската евродепутатка от редиците на Зелените Керълайн Лукас, посветено на утвърждаването на състава на новата ЕК.
"В момент, когато ЕС трябва да покаже, че може да играе ролята на лидер, ЕП одобри една слаба и неефективна комисия", се казва в писмото.
В него се припомня, че ЕС вече е доказал, че на него не може да се разчита и това стана на срещата на върха за климата в Копенхаген през декември. Сега с избора на новата ЕК ЕС е затвърдил това мнение.
Италианският в. "Стампа" акцентира върху обещанието на Барозу, че неговата ЕК ще защитава еврото.
В речта си по повод утвърждаването на новата комисия Барозу припомни, че еврото е един от най-големите успехи на ЕС, отбелязва италианското издание.
Подобен коментар прави и италианският в. "Република", който отбелязва, че новата ЕК ще положи усилия единната европейска валута да продължи да бъде фундаментално средство за развитието на Европа.
Италианският в. "Месаджеро" припомня, че председателите на трите по-големи групи в ЕП - Жозеф Дол, Мартин Шулц и Ги Верхофстат, са пожелали на новата ЕК да прояви по-голяма смелост и решителност и да покаже по-голяма изобретателност през идните няколко месеца, за да намали социалното напрежение.
Френското издание "Вен минют" подчертава, че пред новата комисия на Барозу се очертава доста тежка работа.
Освен, че трябва да изведе ЕС от кризата, новата ЕК трябва да положи усилия и ЕС да има по-голяма тежест на международната сцена и да говори с единен глас.
Новата ЕК обаче ще има проблеми да се наложи пред международната общност в момент, когато подобно нещо се опитва да направи и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, отбелязва вестникът.
Икономическите въпроси ще са приоритета за новата комисия на Барозу и тя ще работи за оздравяването на икономиката на ЕС, пише френският в. "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!