Хиляди студенти и гимназисти излязоха на протест във Великобритания срещу плановете на правителството да увеличи таксите за висше образование от 2012 г., съобщиха световните агенции.
Демонстрациите в Лондон и други големи градове съвпаднаха с последния дебат в парламента по предложението за увеличаване на годишните такси от сегашното средно ниво от 3290 лири до максимум 9000 лири.
Камарата на общините на британския парламентът одобри с 323 срещу 302 гласа предложеното увеличение.
Протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията в центъра на Лондон, след като няколко групи студенти се отделиха от първоначалния маршрут на шествието и се насочиха към сградата на парламента. Друга група демонстранти се насочи към Бъкингамския дворец.
Сред протестиращите имаше много ученици, някои от които едва 12-годишни.
Колата на британския принц Чарлз, наследник на престола във Великобритания, е била нападната по време на демонстрациите.
62-годишният принц и 63-годишната му съпруга Камила,
дукеса на Корнуел, са невредими, съобщи тяхната пресслужба.
Нападателите ритали автомобила "Ролс Ройс" на улица "Риджънт стрийт", в търговски район в центъра на британската столица.
На ретро-автомобила са нанесени щети.
На задното стъкло на колата, откъм страната на принц Чарлз, хулигани разбиха стъклото и оставиха петно от бяла боя с внушителни размери.
На стъклото срещу вратата на шофьора бе оставен отпечатък от изцапана с бяла боя ръка.
При сблъсъците днес са ранени двама полицаи. Един от тях е пострадал тежко и е приет в болница с наранявания по врата.
Няколко студенти са с окървавени лица, след като полицаите използвали палки в опит да им попречат да стигнат до сградата на парламента. Има съобщения и за десетки арестувани.
Конна полиция се вряза в редиците на протестиращите, за да ги изтласка извън района на сградата на парламента, докато вървяха дебатите. По-рано групи студенти успяха да пробият полицейския кордон и хвърляха метални заграждения, билярдни топки и други предмети.
Това са най-тежките протести в Лондон в последно време
Демонстрации се състояха и в още над 10 други големи британски града.
Предложението за увеличаване на таксите за образование е първото решаващо изпитание за коалиционното правителство на консерватори и либералдемократи, което дойде на власт през май.
То твърди, че реформата е необходима, за да се осигури устойчиво финансиране в дългосрочен план за висшето образование.
Критиците на реформата обаче смятат, че тя ще попречи на младежите от незаможни семейства да продължат образованието си в университет.
Най-остри критики заради проектореформата отнесоха либералдемократите, водени от вицепремиера Ник Клег.
По време на предизборната кампания те обещаваха, че няма да подкрепят увеличаване на таксите за образование и че дори ще ги намалят постепенно в рамките на шест години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!