Б лизо 1000 мигранти направиха нов опит да влязат в тунела под Ламанша откъм френския град Кале, за да се прехвърлят във Великобритания, съобщиха органите на реда във Франция.
Тази нощ полицията задържа около 300 души.
Общият брой на мигрантите, щурмували забранената зона, този път бе по-малък, отколкото в последните дни.
Според експерти това до голяма степен се дължи на подкрепленията, изпратени от Париж – 120 жандармеристи в помощ на местните власти.
Мерките за сигурност са значително подсилени, констатира ръководството на компанията оператор на тунела „Евротунел“.
По-рано тя поиска от Франция 9,7 млрд. евро като компенсация за щетите от неканени гости и за разходите по охрана на тунела, които прави самото дружество.
Кметът на Кале Наташа Бушар
поиска от Париж 50 млн. евро като компенсация за щетите, нанесени на града от мигранти.
Британският премиер Дейвид Камерън обеща днес да депортира от кралството повече нелегални мигранти, предаде ДПА.
Независимо че положението поставя „истинско изпитание“ пред страната, Великобритания няма да се превърне в „спокоен пристан“, каза Камерън пред репортери при посещение във Виетнам.
„Трябва да защитаваме границите си, като действаме ръка за ръка с нашите съседи французите, и точно това правим“, увери той.
„Евротунел“, изглежда вече не може да се справи с мигрантския натиск и настоява за „подходяща реакция“ от страна на френската и на британската държава, коментира в. „Фигаро“. Нещастните случаи в района се множат.
Поради социален конфликт между морската компания „МайФериЛинк“ и собственика на корабите ѝ – „Евротунел“, от юни насам е блокирана голяма част от пристанище Кале. Трафикът беше парализиран; мнозина се опитаха да използват момента и да се качат в камионите за Великобритания, разказва „Монд“.
Според Наташа Бушар охраната на пристанището е съществено подсилена, за да убеди мигрантите да търсят „други решения“. Това обаче
не премахва из корен проблема, за който е необходим международен отговор,
казва тя.
В град Кале в момента има към 3000 нелегални мигранти, посочва „Монд“. От близо два месеца насам всеки ден се регистрират по 1500-2000 опита за нахлуване в района на тунела – терен от 650 хектара, добавя френският вестник.
Кале трябва да се затвори, докато французите не овладеят положението, заявява автор на британския „Дейли телеграф“. Според него, 11-те милиона лири, отпуснати от Лондон за новия мигрантски лагер в Кале, би трябвало да се похарчат по-скоро за засилване на граничния контрол в зоната.
Да се затвори границата в Кале обаче е само началото на необходимите мерки,
твърди той и предлага план за спешно решаване на кризата в района.
Кралството трябва да разположи там британски войски, за да утрои граничния персонал в Кале. Там трябва да бъдат изпратени и френски части, за да подпомогнат местните власти, изпитващи недостиг на ресурси, заявява британският журналист. Необходимо е според него Лондон да планира връщането във Франция на всички нелегални мигранти, открити в кралството. „Не успеят ли французите да защитят границата, ние трябва да затворим Кале“, докато се подобри ситуацията, добавя авторът на „Дейли телеграф“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!