С тотици хиляди се събраха в центъра на Атина, където днес се проведе масов митинг срещу евентуални компромиси от страна на Гърция в спора за официалното име на северната съседка Македония, предаде Ройтерс.
Протестът бе под надслов - "Македония е Гърция".
И докато организаторите на митинга и полицията спорят за броя на протестиращите, който според тях варира от 1,5 млн. до 140 хил., гръцкият народ изпрати ясни послания към политическия елит, че желае да бъде чуто мнението му по въпроса с името на Македония.
Това е вторият подобен митинг, който се провежда в Гърция от началото на годината. Първият беше в Солун, където се събраха малко над 50 хил. души.
В столицата пристигнаха стотици автобуси, натоварени с демонстранти от цялата страна. Мнозина пристигнаха с фериботи от островите. Според в. "Катимерини" за превоз на участниците в митинга са ангажирани 1500 автобуса.
По време на митинга се стигна до сблъсъци между протестиращи и полицията.
Органите на реда използваха сълзотворен газ, за да отблъснат демонстрантите, съобщава Агенция "Фокус" по данни на Greek Reporter. Местни медии разпространиха информация, съгласно която това са били членове на крайнодясната "Златна зора".
Moments ago... #antifa around the material that nazis left proudly behind.. #antireport #Athens #Greece
— Souidos (@Souidos) 4 февруари 2018 г.
antifa means attack... pic.twitter.com/esfFWNNczL
Подкрепа за протеста в Атина изрази и бившият гръцки премиер Андонис Самарас, който заяви, че
това ще бъде "велик ден за страната".
1.5 million Greeks rally in #Athens - #Macedonian is and always will be #Greek! pic.twitter.com/meRB1MVPmV
— Alt-Greek News (@AltGreekNews) 4 февруари 2018 г.
Един от главните оратори бе композиторът Микис Теодоракис.
Ден преди протеста домът му бе нападнат от вандали. Полицията съобщи, че нападателите са полели с червена боя входа на сградата, а по стените са изписали със спрей заплашителни надписи.
На площад Синтагма днес Теодоракис поиска референдум за името на Македония.
"Македония беше, е и ще бъде гръцка", каза 92-годишният композитор пред огромна тълпа протестиращи в Атина.
#Syntagma #Athens full of people protesting against the use of the term #Macedonia in the name of #FYROM #now pic.twitter.com/eQYx85u7z7
— fdoulgeri (@fdoulgeri) 4 февруари 2018 г.
"Ако правителството смята да подпише от името на нашата страна, няма съмнение, че първо трябва да попита гръцкия народ", каза той, наричайки съседната северна държава "незаконна".
Атина се противопоставя на името на Македония, като твърди, че то подсказва, че Скопие има претенции към територията и наследството на историческия северен регион на Гърция със същото име.
Македония ще преименува летището в Скопие заради Гърция
Ципрас: Македонска нация никога не е съществувала
More than 1 million Greeks in #Athens rally #Syntagma Square
— ☠ GcRap ☠ (@The_Georgios) 4 февруари 2018 г.
against the #Syriza government over the Skopje #Macedonia issue #Συλλαλητήριο #Σκοπιανό #syriza #Greece #Μη_συναθροιζεστε #NATO #EU #MacedoniaisGreek pic.twitter.com/GBD0ol6p4R
Водещите гръцки политици не подкрепиха демонстрацията.
Самият премиер Алексис Ципрас заяви, че Република Македония е призната под това име от много държави по света и в името на страната терминът Македония ще фигурира по един или друг начин. Нещо повече Ципрас отбеляза, че нерешаването на спорния въпрос само ще подкопае допълнително позициите на Гърция. Неговата теза беше подкрепена и от кмета на Солун Янис Бутарис, който заяви, че "схващането, че Македония е само гръцка е много лошо".
Гръцкото външно министерство смята към средата на февруари да представи проектоспоразумение за решаване на продължилия десетилетия спор за името на Македония.
Лавров: Разговорите за името на Македония са заради САЩ
Предлагат ново име за Македония
Спорът за името започна още когато Македония обяви независимост от бивша Югославия през 1991 г. Атина смята, че името Македония създава предпоставки за териториални претенции спрямо северната ѝ провинция със същото име. Македония отрича това.
Нерешеният спор за името пречи на Македония да се присъедини към НАТО
заради ветото на Гърция, която вече е членка на алианса. Левите правителства в двете страни обявиха, че ще се опитат да решат спора до края на тази година.
Според публикувана неотдавна анкета близо 60% от гърците са против включването на думата "Македония" в името на бившата югославска република.
Протести в гръцката столица имаше и снощи. Демонстрантите запалиха знамето на Македония.
Riot police breaking up anti fascist protest in Monastiraki square #Greece to support anti #Macedonia protests in #Athens. pic.twitter.com/2JNpWLRTW1
— Vladimir Makedonski 🇲🇰👌🏼☀️ (@macedonus) 3 февруари 2018 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!