Срещата на върха в ЕС - фарс?
Председателят на ЕК Жозе Барозу (вдясно) със сочения за един от фаворитите за председател на Европейския съвет ("президент на ЕС") Херман ван Ромпуй   
Източник: EПА/БГНЕС

Срещата на върха на ЕС, на която ще бъдат избрани президент и върховен представител за външната политика на евросъюза, може да се превърне във фарс, пише в."Таймс".

Европейските лидери ще пристигнат в Брюксел на вечеря, която започва в 18 ч. и трябва да продължи три часа. Никой обаче не очаква процесът, който създаде разделение в ЕС, да приключи толкова бързо.

Не бих казала, че е пълна бъркотия, но няма и разбирателство, заяви министърката по европейските въпроси на Швеция Сесилия Малмстрьом.

На въпрос дали срещата на върха може да продължи до петък след обед, Малмстрьом каза: "Имаме петък и събота, и неделя".

Херман ван Ромпой, премиерът на Белгия, остава фаворит за президентския пост

Смята се, че той се радва на одобрението на Германия, Франция и Полша.

Оттеглянето на Дейвид Милибанд повдигна въпроса кой ще стане върховен представител за външната политика. Това на свой ред поднови слуховете за други възможни кандидати за президент, като премиера на Холандия Ян Петер Балкененде и дори Хосе Мария Аснар, бившият испански премиер.

Милибанд, представител на голяма страна членка и левоцентрист, би допълвал Ромпой - от малка държава и десноцентрист.

Вчера испанският премиер Хосе Луис Сапатеро спомена ново име - Мигел Анхел Моратинос, външният министър на Испания.

Все по-често за кандидат-върховен представител за външната политика се спряга 71-годишният Джулиано Амато, левоцентрист и бивш премиер на Италия, посочва "Таймс".

Срещата на върха утре вечер ще протече при затворени врати, отбелязва "Гардиън".

Официално Ромпой не е кандидат, както не е и Тони Блеър.

Ротационният председател на ЕС Фредрик Рейнфелд се надява да съкрати дългия списък с имената до едно, с което просто елиминира възможността за отворено състезание и официално и предварително представени кандидати.

Не можете да очаквате действащ премиер, какъвто е Ромпой, каза Рейнфелд, "да заяви на народа си, че си търси друга работа, а в понеделник да каже:

"Отново съм тук. Обичам ви. Извинявайте"

Други обаче не са съгласни и начинът, по който ще се вземат първите важни решения по Лисабонския договор, търпи все повече критики.

По-новите страни членки на ЕС се опитват да превъзмогнат принципа "танто за танто". Президентът на Естония Тоомас Хендрик Илвес се противопостави на Рейнфелд, заявявайки открито, че е кандидат.

Бившата президентка на Латвия Вайра Вике-Фрейберга издигна кандидатурата си и оприличи процедурата на съветско политбюро.

Смята се, че президентът трябва да бъде представител на политическа формация вдясно от центъра, а представителят за външната политика - вляво от центъра. Ако единият е от голяма страна, другият трябва да бъде от малка.

Равновесие на половете? Някои твърдят, че една от длъжностите трябва да се даде на жена. Малцина обаче говорят за компетентност и качества, посочва "Гардиън".

Всъщност по-голямата част от европейските правителства искат да са сигурни, че длъжността

президент на ЕС всъщност не означава кой знае какво,

коментира в."Индипендънт".

ЕС не избира единствения си "президент", а добавя трети към вече съществуващите двама. Председателите на Европейската комисия и на Европейския парламент ще бъдат в компанията на "председателя на Европейския съвет".

Европейски съвет е официалното име на свикваните поне два пъти годишно срещи на върха на ЕС. Новият президент ще ръководи тези срещи, ще подготвя дневния ред и, както предвижда Лисабонският договор, ще движи работата им напред.

Той или тя ще имат изпълнителна функция, но не и правомощия в процеса на взимане на решение. Управлението на ЕС ще остане в ръцете на председателя на ЕК. Така че президентът всъщност ще бъде "свръхговорител", пише "Индипендънт".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Фънки с нов член в семейството

Фънки с нов член в семейството

Любопитно Преди 1 минута

Циничен и напълно истински, Фънки разкрива истории, за които никой не подозира

С перли и очила: Риана показа снимки от раждането на двете си деца

С перли и очила: Риана показа снимки от раждането на двете си деца

Любопитно Преди 29 минути

37-годишната изпълнителка споделя двамата си синове с A$AP Rocky, с когото има връзка от 2020 г.

Модел на OnlyFans беше открита мъртва в дома си

Модел на OnlyFans беше открита мъртва в дома си

Свят Преди 2 часа

Предстои аутопсия, която да изясни точната причина за смъртта ѝ

Ответните мита на Китай за селскостопански стоки от САЩ влизат в сила

Ответните мита на Китай за селскостопански стоки от САЩ влизат в сила

Свят Преди 2 часа

Те са в отговор на последното увеличение на митата върху китайския внос, въведени от Доналд Тръмп

Какво целят Иран, Русия и Китай със съвместните си военни учения

Какво целят Иран, Русия и Китай със съвместните си военни учения

Свят Преди 2 часа

Руски и китайски военни кораби вече навлязоха в териториалните води на Иран

.

Почина актьор от "Хари Потър и философският камък"

Свят Преди 2 часа

Саймън Фишър-Бекер е починал на 63-годишна възраст

Сирия обяви край на военната операция в крайбрежните райони

Сирия обяви край на военната операция в крайбрежните райони

Свят Преди 2 часа

Боевете отнеха живота на стотици хора от четвъртък насам

Смъртоносният удар на циклона „Алфред“: Жертва, хаос и разруха в Австралия

Смъртоносният удар на циклона „Алфред“: Жертва, хаос и разруха в Австралия

Свят Преди 2 часа

Без електрозахранване по данни от днес все още са около 310 хиляди абонати в Куинсланд и най-малко 16 хиляди в съседния щат Нов Южен Уелс

Катастрофа в столичния кв. "Дружба", пострадала е жена

Катастрофа в столичния кв. "Дружба", пострадала е жена

България Преди 2 часа

Заради произшествието в района се образува задръстване

<p>CNN: На лов за откраднатите артефакти на Украйна</p>

CNN: На лов за откраднатите артефакти на Украйна

Свят Преди 2 часа

Русия умишлено се насочва към художествени и културни обекти като начин да изкорени украинската идентичност

Възобновиха ремонта на столичната ул. „Опълченска”

Възобновиха ремонта на столичната ул. „Опълченска”

България Преди 2 часа

Той трябва да приключи в края на април, най-късно средата на май

<p>50-те дни, през които Тръмп промени света&nbsp;</p>

Тръмп и глобалната криза: Как 50 дни промениха всичко?

Свят Преди 3 часа

От Африка, до Финландия и Гренландия - какви са опасенията

Блейк Лайвли, Анна Кендрик и Мекеле Мороне на премиерата на „Another Simple Favor“

Блейк Лайвли, Анна Кендрик и Мекеле Мороне на премиерата на „Another Simple Favor“

Любопитно Преди 3 часа

„Another Simple Favor“ е продължението на хитовия трилър от 2018 г. „A Simple Favor“

Топ смартфони с до 400 лв. отстъпка от А1 през март

Топ смартфони с до 400 лв. отстъпка от А1 през март

Технологии Преди 3 часа

Кампанията включва разнообразие от устройства, сред които модели на водещи брандове

<p>Внимание! Смъртоносна опасност заради фалшив алкохол от Турция</p>

Внимание, смъртоносна опасност заради фалшив алкохол от Турция

Свят Преди 3 часа

Засегнати са най-вече големите градове Истанбул, Анкара и Измир, но също и курортните райони