Т е поне ще се срещнат. Американският президент Доналд Тръмп и руският президент Владимир Путин са заинтригувани един от друг още откакто бившият строителен магнат стартира кандидатурата си за Белия дом.
Тази седмица те ще се срещнат лице в лице в една от най-очакваните срещи между двама държавни глави от години, която е богата на политически, геостратегически и лични сюжетни линии, пише в анализа си Стивън Колинсън от Си Ен Ен.
"Поуст": Путин лично е поръчал победа на Тръмп
Запознайте се с Тръмп бежанеца и Путин бездомника
На срещата на върха на Г-20 в Германия Тръмп ще поздрави мъжа, за когото американските разузнавателни агенции вярват, че е замислил чрез разузнаването заговор, който да наруши миналогодишните избори и да му помогне да вземе властта.
През последните четири години Тръмп екстравагантно хвали Путин, обругаван от по-голямата част от Вашингтон като враг на САЩ. Милиардерът отбеляза, че за него руският лидер е "много приятен" и отрече собствените си предишни твърдения, че двамата са се срещали преди.
Путин, бивш офицер от КГБ, който постави в центъра на своята външна политика опита отново да затвърди руското влияние за сметка на Запада, описа Тръмп като "ярък и талантлив", но предупреди, че Америка е в ръцете на политическата "шизофрения". Причината са твърденията, че Тръмп е споделял най-тайна информация с руски представители. (виж видеото горе)
Извънредните обстоятелства и политическите последици от разговорите им в Хамбург ще гарантират, че срещата им по-късно тази седмица и всяка среща пред камерите в по-малко формални моменти от Г-20 ще бъдат подробно проучени.
Но има още едно допълнително измерение на срещата, просто защото тя е между Путин и Тръмп.
Двамата мъже са добре известни с това, че използват наперена, силна и агресивна мъжка гордост при публични изяви, за да сплашат опонентите си и да проектират имидж на силата, като осъзнават ключовата роля на езика на тялото при създаването на политически разказ.
"(Очаквам) олимпийско ниво на мъжкарско позиране между двамата лидери, тъй като и двамата разбират значението на символиката и възприемането да си твърд", каза Дерек Чолет, бивш старши служител по националната сигурност в администрацията на Обама, който сега работи за германския Фонд "Маршал".
Путин искал от Клинтън Русия да е част от НАТО
Путин: Мъже в черно реално управляват САЩ
Тръмп е под силен политически натиск да повдигне въпроса за предполагаемата намеса на Русия в изборите през 2016 г.
Той също така трябва да избягва всяко импровизирано взаимодействие с Путин, което би могло по някакъв начин да бъде в полза на твърденията на опонентите му, че той по някакъв начин е под влиянието на руския лидер. В момента специален съвет проучва дали има някакви тайни споразумения между съветниците му и руски длъжностни лица преди изборите.
Путин вече е използвал това как дадено събитие се възприема от обществеността, за да изрази недоволството си от американските президенти. През 2013 г. например напрежението между него и тогавашния президент Обама беше очевидно, тъй като и двамата седяха с каменни лица пред пресата на снимка по време на среща в Северна Ирландия. Обама по-късно коментира, че Путин понякога се е държал "като отегчено хлапе в задната част на класната стая".
Дори и без изборния въпрос, срещата между Тръмп и Путин е от ключово значение за бъдещето на Европа и Близкия изток. Въпросът за санкциите на САЩ срещу Русия за нахлуването й в Крим, бъдещето на Сирия след предстоящото падане на „Ислямска държава“ (ИД) и как да се предотвратят сблъсъци между американските и руските сили, действащи в страната, и желанието на САЩ да подкрепят съюзниците в НАТО зависят от баланса.
Кой има предимство?
В известен смисъл, Тръмп влиза в срещата в неизгодно положение. Позициите му вкъщи са отслабени. Той влиза от една самоналожена от него политическа престрелка в друга, и си оставя ограничено пространство за маневриране във външната политика.
Путин, който не се тревожи за балансите на властта, ограничаващи Тръмп, се е утвърдил като основна световна сила. Той експертно играе с по-слабата си позиция, за да потвърди влиянието на Русия в Европа и Близкия Изток, като експлоатира разногласията в трансатлантически отношения.
Всяка публична търпимост между двамата лидери ще влезе в заглавията.
Но преговорите имат решаваща стратегическа цел, тъй като те се провеждат в момент, когато отношенията между Русия и Съединените щати са в най-опасното им състояние след Студената война.
Robin Wright: White House hopes Trump-Putin meeting stays on sidelines: "They don't want to even see the two men sit down with each other." pic.twitter.com/s9kkIseFTB
— ABC News (@ABC) July 3, 2017
И двамата имат задължението да се опитат да спрат тревожна траектория, която постави техните държави на страната на противоположни участници в гражданската война в Сирия. Те още са в противоречие поради разширяването на НАТО и разполагането на негови войници, кораби и самолети в опасна близост до Русия. В ситуацията се съдържа потенциал за погрешна преценка и ескалация на ежедневните заплахи.
"Инерцията в отношенията между двете големи ядрени сили в света сега е толкова негативна, че наистина е време да се спре каквото и да е, което изглежда като по-нататъшно ескалиране или влошаване", казва Матю Рожански, директор на Института "Кенън" в Центъра "Удроу Уилсън".
"Това е наистина възможно само на президентско ниво", добави той.
По-добри отношения САЩ-Русия – възможни ли са?
Политическата суетня, която заобикаля срещата, означава, че е малко вероятно да има значителен напредък.
"Това няма да се различава от нашите дискусии, с която и да е друга държава", каза съветникът по националната сигурност Хърбърт Макмастър на брифинг за репортери миналата седмица.
Това твърдение е несъвместимо с най-интригуващия аспект на срещата - остава неясно дали Тръмп споделя консенсуса в собствения си екип за национална сигурност във Вашингтон, че Русия е противник.
Trump says he met Putin a few years ago—& he "got along with him great."#NoPutinTrumpMeeting uncovered @Funder https://t.co/zWRQXkLBdg
— Scott Dworkin (@funder) July 3, 2017
Тръмп многократно призовава за подобрени връзки с Русия. Той не е първият президент, който прави това: Джордж У. Буш и Барак Обама встъпиха в длъжност като се надяваха да направят същото, но откриха, че конкурентните национални интереси смазват надеждите им за създаване на лични връзки с руските им партньори.
Сегашният президент няколко пъти похвали Путин, че е по-добър лидер от Обама.
"Бих искал да се погодя с Русия", каза Тръмп по време на пресконференция през февруари.
Намеса в изборите?
За американските наблюдатели големият въпрос е дали Тръмп ще използва срещата, за да се оплаче от намеса в изборите.
Невъзможността да се направи това ще бъде политически губеща у дома, тъй като критиците ще го обвинят в отказ от отговорността си да запази целостта на американската демокрация.
Но и Макмастър, и най-добрият икономически съветник на Тръмп, Гари Кох, извъртяха въпроса миналата седмица. "Няма конкретна програма. Това наистина ще бъде каквото иска да говори президента“, каза Макмастър.
McMaster said for #Putin mtg "No specific agenda" & "whatever" @POTUS thinks. That sums up much of US foreign policy https://t.co/PHD6vVyJ87
— Ted Lieu (@tedlieu) July 3, 2017
Отказът на Белия дом да предостави подробности за формата на срещата отразява нейната политическа деликатност.
"Ние не знаем дали ще бъде дълга двустранна среща или по-кратко оттегляне в кулоарите на този етап. Тези подробности не са определени, така че отчасти форматът на тази среща ще диктува какво обсъждат и как го обсъждат", каза Томас Босерт, съветник по вътрешната сигурност в Белия дом пред " Тази седмица" на ABC в неделя.
Още дори не е ясно дали Тръмп и Путин ще се появят заедно пред камерите. Белият дом може да иска да избегне лошото възприемане на такова нещо, след като президентът беше показан да се хили с руския външен министър Сергей Лавров и посланика Сергей Кисляк на среща в Овалния кабинет през май.
Американският ангажимент към НАТО
Но залогът е по-голям от политическото прикриване на Тръмп.
Американските съюзници също ще присъстват сериозно в разговорите. Тръмп може да избере да ги успокои преди да се срещне с Путин, като направи твърдо заявление за подкрепа на западния алианс, докато е в Полша преди Г-20.
Тръмп разтревожи европейските лидери, като пропусна да потвърди член 5, принципа на взаимна самоотбрана на НАТО, когато беше в Европа през май. Въпреки че направи това на по-късна пресконференция в Белия дом, подозренията за мотивите му все още са налице.
Напрежението в Залива не трябва да се подценява
Балканите - следващото бойно поле на Русия и САЩ
Но силното пронатовско изявление може да даде на Путин ясно да разбере, че Америка на Тръмп не може да бъде командвана след епизода за намеса в изборите.
"Президентът разполага с необходимите средства и готовност да възпре президента Путин от това поведение", заяви бившият помощник държавен секретар на САЩ Джейми Рубин.
"Затова и този разговор за НАТО е толкова важен. Ако президентът Путин не вярва, че Доналд Тръмп и неговите съюзници от НАТО са в синхрон и са съгласни и ще се борят заедно за съвместните си цели ... той няма да бъде възпиран", каза Рубин пред CNN.
Но и след като и двете страни са блокирани от ескалиращо военно напрежение в Европа и са в несъгласие относно Украйна, е от решаващо значение те да спрат влошаването на напрежението.
"Жизненоважно е", каза Рожански, "те да запазят способността да се срещат на тяхното ниво в бъдеще, за да преодоляват политическите и техническите препятствия, които двете им правителства неизбежно ще срещнат на работни нива".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!