Б ританците гласуват днес на предсрочни парламентарни избори, които министър-председателката Тереза Мей свика с надеждата да увеличи мнозинството на своята Консервативна партия и да засили позициите си в предстоящите преговори за Брекзит.
Избирателните секции отварят в 7 ч. сутринта (бел. ред. 9 ч. българско време) и ще приключи в 22 ч. (24 ч. българско време).
Ще бъдат избрани 650 народни представители в Уестминстър,
а около 46,9 млн. души са регистрираните избиратели.
Тереза Мей: Или добра сделка за Брекзит, или се оттегляме
Мей: Предстои труден развод, подкрепата за нея намалява
ЕС иска 100 млрд. евро за Брекзит
Някои вече дадоха своя вот чрез гласуване по пощата, съобщава Би Би Си (BBC). Окончателните резултати се очаква да са ясни в петък следобед.
От 650 избирателни района 533 са в Англия, 59 в Шотландия, 40 в Уелс и 18 в Северна Ирландия. Британските парламентарни избори са в един тур и който кандидат получи най-много гласове в даден избирателен район, независимо колко процента, става негов представител в парламента в Лондон.
Тази система като цяло облагодетелства големите партии. През 2015 г. консерваторите спечелиха само 37% от гласовете и въпреки това получиха абсолютно мнозинство в парламента. Деснопопулистката партия ЮКИП спечели близо 13% от гласовете, но получи само едно депутатско място.
Britain's Elections a radar on coming to terms with Brexit - LeapRate https://t.co/q2iuHXabXa pic.twitter.com/a5XRkiY06N
— the daily plebeian™ (@Daily_Plebeian) May 29, 2017
Малките партии обаче могат също да извлекат ползи от
системата „победителят получава всичко“,
стига да са силни в даден регион. Пример за това е Шотландската национална партия. През 2015 г. тя нямаше кандидати нито в Англия, нито в Уелс, нито в Северна Ирландия, но спечели в 56 от общо 59 избирателни района в Шотландия. Въпреки че получи по-малко от 5% от гласовете на национално ниво, със своите 56 места тя стана третата по сила партия в парламента.
Мей свика тези избори три години преди края на мандата на досегашния парламент и по-малко от година, откакто дойде на власт след референдума за излизане на Обединеното кралство от ЕС.
Начело на сондажите, консерваторите на Мей са привърженици на т.нар. „твърд Брекзит“
в който британците няма да правят отстъпки пред европейските си партньори. Те искат най-вече да ограничат имиграцията на Острова от страните от ЕС.
We’ve been covering British Parliamentary Elections for 160 years. @Reuters brings you the latest on #GE2017: https://t.co/NzVwJIGcFh
— Jim Smith (@jimsmith) June 7, 2017
Лейбъристите на Джереми Корбин, на второ място в социологическите проучвания, не са срещу Брекзит, но искат да избегнат влизането в стълкновение с Брюксел и да запазят възможно най-тесни връзки с 27-те.
Шотландската национална партия планира референдум за независимост на Шотландия и оставане в ЕС след Брекзита.
Проевропейските либерални демократи обещаха нов референдум за Брекзит, след като условията по излизането на кралството бъдат договорени, така че в най-лошия случай избирателите да могат да гласуват за оставане в ЕС.
Освен Брекзита основни проблеми, които доминираха в предизборната кампания, бяха имиграцията, здравеопазването, социалните грижи и сигурността в страна, която е още в шок след атентатите в Лондон и Манчестър.
Мей имаше мнозинство от 17 места в досегашната Камара на общините и се надява след изборите то да нарасне до 50-80 места, за да ѝ бъдат развързани ръцете в преговорите с ЕС, чието начало ще се даде в седмицата, започваща на 19 юни. Но преднината на торите в социологическите проучвания се стопи и политолози смятат, че Мей може да не постигне тази цел.
При този сценарий ще се наложи консерваторите да си търсят коалиционен партньор или да съставят правителство на малцинството. И в двата случая обаче ще започнат преговорите с 27-те с отслабени позиции. При липса на абсолютно мнозинство, на теория, може да бъде съставена управляваща коалиция дори без участието на партията на Тереза Мей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!