Гръцкото правителство разтърси финансовите пазари, обявявайки, че може да организира референдум за плана за икономии, което може да доведе до фалит на страната.
Акциите силно поевтиняха в днешната ранна търговия на Уолстрийт, заради опасенията, че референдумът може да разбие договорената миналата седмица програма за преодоляване на дълговата криза в еврозоната.
Доларът и държавните облигации на САЩ поскъпнаха, след като инвеститорите се насочиха към активи, оценявани като сигурни. С 250 пункта се понижи промишленият индекс Дау Джоунс, силно се понижиха и котировките на банковите акции.
Европейският съюз днес защити спасителния пакет за Гърция и изрази пълна увереност, че страната ще изпълни ангажиментите си
въпреки изненадващия призив за народен вот по въпроса, предадоха световните агенции.
"Вземаме под внимание намерението на гръцките власти да организират референдум", заявиха в съвместно комюнике президентът на ЕС Херман ван Ромпой и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, посочвайки, че са разговаряли с гръцкия премиер Георгиос Папандреу.
"Ние сме убедени, че това споразумение е най-доброто за Гърция, допълват европейските лидери. Напълно сме уверени, че Гърция ще изпълни поетите ангажименти към еврозоната и международната общност, се отбелязва в съобщението.
Вторият спасителен пакет за Гърция, който бе договорен от лидерите на еврозоната на 26 октомври и трябва да бъде завършен окончателно до края на годината, предвижда 100 млрд евро (136 милиарда долар) нова помощ, опрощаване на 50% от гръцките задължения по облигации, държани от банки, както и гаранции на стойност 30 милиарда евро като финансов стимул за частните кредитори.
Лидерите на скандинавските страни обаче изрзиха
опасения, че изненадващото съобщение на гръцкото правителство за референдум по спасителния пакет може да увеличи икономическата несигурност
Това не допринася за успокоение във връзка с дълговата криза и решението на ЕС, постигнато миналата седмица, посочи датският премиер Хеле Торнинг-Шмит в Копенхаген на среща със скандинавските си колеги.
Референдумът засилва несигурността, тъй като не е ясно кога ще бъде проведен и какви са алтернативите, отбеляза шведският премиер Фредрик Рейнфелд.
Финландският му колега Юрки Катайнен добави, че решението не е добро за стабилността на Европа. Финландия е единствената скандинавска страна, която е въвела еврото.
Италианският премиер Силвио Берлускони посочи, че изненадващото съобщение за референдум в Гърция във връзка със спасителния план за страната създава несигурност на пазара.
В Гърция премиерът Георгиос
Папандреу се изправи пред призиви от редиците на неговата собствена социалистическа партия ПАСОК да подаде оставка,
след като той постави под риск членството на страната в еврозоната, като взе решение за свикване на референдум за новия европейски пакет финансова помощ за Гърция, предаде агенция Ройтерс.
Известна депутатка от управляващата в Гърция партия ПАСОК напусна редиците на социалистите, а други две заявиха, че Гърция има нужда от правителство на националното единство, след което следва да бъдат произведени предсрочни избори - нещо, което иска и опозицията в страната.
Депутатката Милена Апостолаки напусна днес парламентарната група и се обяви за независим депутат. Вследствие на това управляващите социалисти остават със 152 депутатски места в 300-местния парламент.
Същевременно шестима влиятелни членове на ПАСОК призоваха днес Папандреу да подаде оставка. Шестимата са членове на Националния съвет на ПАСОК и бяха близки съветници на бившия премиер Костас Симитис, когато той бе в правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!