Е вропейските социалисти в Европарламента изразиха силна подкрепа за Кристалина Георгиева, българският комисар за хуманитарна помощ и реагиране при кризи, съобщи Юроактив, цитира от Агенция "Фокус".
Депутатите се мобилизираха да изразят подкрепата си към Георгиева, след като
по-рано евродепутатът от БСП Илияна Йотова отправи критики към нея, че не е направила достатъчно, за да защити интересите на България на фронта на бежанската криза.
Британският лейбъристки евродепутат Майкъл Кашман (Социалисти и Демократи), който е член на Европейската парламентарната комисия по развитие, ръководеща портфолиото на Георгиева, изрази изненадата си от критиките. Той подчерта, че българите трябва да се гордеят с нейната работа като еврокомисар.
"Нейната отговорност, прозрачност и ангажираност да безспорни. Тя винаги включва Европейския парламент и членовете му в пряко в работата, която извършва. Нейната дейност се нарежда сред най-добрите в Европейската комисия и българите трябва с право да бъдат горди с нейната бележита и неуморна служба в сърцето на ЕС", изтъкна Кашман.
Юроактив припомня, че Георгиева, която беше вицепрезидент на Световната банка преди да стане еврокомисар през 2009 г., не принадлежи на никоя партия. Тя беше номинирана от дясноцентристкото правителство на ГЕРБ.
Холандският евродепут Тийс Берман заяви, че съжалява, че БСП и Йотова се решили да започнат атака срещу Георгиева. Берман, който е докладчик по Инструмента за сътрудничество за развитие, каза, че е работил в тясно сътрудничество с Георгиева.
Пред Юроактив Георгиева каза, че е щяла да игнорира атаките, ако те не са засегнали животоспасяваща работа на ЕС в контекста на кризата с бежанците от Сирия.
Българският комисар за хуманитарна помощ и реагиране при кризи отхвърли обвиненията, че не прави достатъчно, за да помогне на България да се справи с бежанците, заявявайки, че веднага е предложила каквото помощ може ЕС да предостави на страната - в това се включва финансова, техническа и материално помощ от службата на ЕС за гражданска защита, технически консултации за защитата на границите, както и обработката на заявленията на кандидатите за убежище.
По нейно настояване на Георгиева, върховният комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш предоставя финансова помощ за първи път в една от държавите членки на ЕС.
Георгиева припомни, че Еврокомисията отпусна 8 милиона евро да помогне на България да се справи с нарастващата ксенофобия, причинени от внезапното пристигане на няколко хиляди бежанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!