Словения и Хърватия отиват на международен арбитраж.
При преброени 99% от гласовете на референдума резултатите показват, че 51,5% от словенските избиратели са подкрепили идеята дългогодишният граничен спор между двете държави да бъде решен по този начин.
Избирателната активност е била малко над 40%.
Словенският премиер Борут Пахор заяви, че е удовлетворен да види, че Словения - член на ЕС от 2004 г. - "е зряла държава, способна да взема трудни решения".
Агенция Хина съобщава, че окончателните резултати от вота ще бъдат известни на 8 юни.
Бившите югославски републики не могат да се разберат за малък участък от северния адриатически полуостров Истра и за морската граница в Пиранския залив, където Словения настоява да получи пряк достъп до международни води.
През ноември двете страни се споразумяха в полза на международен арбитраж, но Любляна все пак реши да постави въпроса на референдум.
Липсата на споразумение обаче е фатална за Хърватия, защото блокира преговорите й за присъединяване към Европейския съюз. Загреб се надява те да приключат до 2012 г.
Десноцентристката опозиция в страната определи споразумението като "капитулация", докато управляващата левоцентристка коалиция на премиера Борут Пахор го смята за единствената възможност спорът да се разреши.
Според него алтернативата е политическа и дипломатическа катастрофа.
Преди референдума анализатори коментираха, че ако словенците отхвърлят споразумението, правителството на Пахор ще падне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!