Д вама словенски граждани са поискали убежище в Беларус, която понякога е определяна като „последната диктатура в Европа“, съобщава АФП.
Двамата – майка и син, се опитали да преминат с лодка реката, разделяща Полша от бившата съветска република.
В съобщение на беларуските гранични власти се посочва, че словенците искали получаването на убежището „да стане възможно най-бързо и затова не са се обременявали с административни стъпки“.
Те носеха 5000 евро, компютър и монитор, няколко мобилни телефона и лични вещи, се казва в съобщението.
Двамата са стигнали до границата между Полша и Беларус с автомобил, а след това са се качили на лодка, за да преминат нелегално реката, разделяща двете страни.
Те са били задържани от беларуските гранични власти.
Мотивите за искането за убежище не са уточнени. Беларуските власти са заявили, че проучват молбата и се опитват да изяснят случая.
Беларус се ръководи с желязна ръка от 1994 г. насам от президента Александър Лукашенко и е обект на международни санкции заради репресии срещу опозицията.
Междувременно Върховният комисариат на ООН за бежанците съобщи, че конфликтите в Сирия и Ирак са довели до увеличаване с 45% на молбите за убежища в индустриализираните страни, които през 2014 г. са били 866 хил. Това е най-големият брой след войната в Босна и Херцеговина през 1992 г., когато близо 900 хил. потърсиха убежище в богати държави.
Броят на сирийските бежанци, търсещи убежище, е нараснал повече от два пъти и е бил 150 хил. миналата година, според доклад на комисариата, в който е проучено положението в 44 страни в Северна Америка, Европа, Източна Азия и Океания. Иракските кандидати за убежище са втората по големина група – 69 хил.
Богатите страни обаче удовлетворяват молбите на съвсем малка част от сирийските и иракските бежанци, повечето от които биват приемани в държавите от Близкия изток.
Други големи групи от търсещи убежище са хора, бягащи от насилието в Афганистан, бедността в Сърбия и Косово и репресиите в Еритрея, се казва в доклада. Най-много са се увеличили молбите за убежища в Германия – с 58%, което я прави най-желаната дестинация от бежанците. САЩ, Турция, Швеция и Италия са другите предпочитани държави от хората, търсещи закрила от различни конфликти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!