Унгарският държавен глава Ласло Шойом трябваше да присъства в петък на откриването на статуя на Свети Ищван, първия унгарски крал, в граничния словашки град Комарно. Визитата беше отменена в последната минута, след като словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че властите отказват на президента Шойом да влезе на словашка територия.
"Словашкото правителство залага на враждебността към Унгария. Това е държавна политика там", заяви Балаж. "Ние обаче няма да участваме в това. Не искаме да отвръщаме с подобни методи. Вместо това ще търсим алтернативни пътища", добави министърът. По неговите думи Унгария ще се стреми към преговори със Словакия.
По-рано словашкият премиер определи визитата на Шойом като "скандална провокация", която би могла да доведе до бунтове в Комарно.
След като нито един представител на Словакия не е бил поканен на откриването, то би било "опит да се почете унгарска държавност на територията на суверенна Словакия", каза Фицо.
Комарно е населен главно с етнически унгарци. Територията на сегашна Словакия е била част от Унгария до 1918 г., когато е създадена Чехословакия. През 1993 г. Словакия стана независима.
Братислава обясни отказа с довода, че откриването на паметника съвпада с нахлуването на войските на Варшавския договор в бивша Чехословакия на 21 август 1968 г., което доведе до потушаването на Пражката пролет. Унгарски войски участваха в нахлуването.
Ласло Шойом се бе отправил за Комарно, но бе спрян на средата на моста на Дунав, който е част от границата между двете страни.
"Получихме нота, в която лично на мен се забранява да вляза в Словакия до полунощ," обяви Шойом на моста пред репортери. "Това е нечувана, неоправдана и необяснима ситуация за две страни съюзнички. Това е още повече така заради причината за забраната: моето присъствие означавало заплаха за националната сигурност", изтъкна президентът.
Словашкият премиер Роберт Фицо отвърна, че Шойом е добре дошъл по всяко друго време, но да дойде на 21 август е "истинска провокация". "Комарно е на словашка територия, не е град в Унгария", каза той.
Шойом е бил поканен от Тибор Бастарнак, кмет на Комарно, който е член на опозиционната унгарска етническа партия. Кметът обаче не е поканил словашки лидери на церемонията за паметника, което е създало почвата за скандала.
Унгарските опоненти на Шойом го критикуваха, че не е проявил никакъв интерес за среща със словашките партньори в Комарно.
Будапеща поиска от шведското председателство на ЕС да разкритикува постъпката на Братислава.
Отношенията между двете страни се изостриха от 2006 г., след като в управляващата коалиция в Словакия влезе националистическата Словашка национална партия.
През септември в Словакия влиза в сила закон срещу използването на малцинствен език в държавната администрация и обществените услуги. Унгарското малцинство, което е 10% от 5.4-милионното население на Словакия, прие закона като дискриминационен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!