У краинската криза прави още по-твърда позицията на Европейската комисия за руския проект за газопровод, заобикалящ Украйна, "Южен поток", предупреди в интервю за в. "Файненшъл таймс" европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер.
Британският ежедневник припомня, че строителството на знаковия газопровод, който е предвидено да започва от Черно море, да минава през България и да достига Австрия, е предвидено да започне следващия месец.
Руският държавен газов гигант Газпром от дълго време се опитва да издейства
освобождаване на "Южен поток" от правилата на ЕС в областта на конкурентоспособността,
за да стане проектът по-привлекателен икономически.
В съответствие с европейската нормативна уредба Газпром ще бъде принуден да предостави достъп до тръбата на други доставчици с цел увеличаване на конкуренцията на европейско равнище.
Гюнтер Йотингер обаче даде да се разбере, че не е склонен да промени правилата за Русия, особено предвид събитията в последно време в Крим и Източна Украйна.
"Сега, с Украйна, ние заемаме все по-отбранителна позиция към руските газопроводи в сравнение с преди година. Сега, освобождаванията (от правилата) не са мой приоритет за Газпром", заяви еврокомисарят за енергетиката.
По повод внесената миналата седмица от Русия жалба в Световната търговска организация (СТО) с цел освобождаване на "Южен поток" от нормативните изисквания на ЕС, Йотингер коментира: "Няма съмнение, че има различна култура. В Русия, правителството и Газпром, те предпочитат да имат власт над цялата верига - от добива на газ до електроцентралите.
Не съм против "Южен поток", но искам той да отговаря на правилата на ЕС за вътрешния пазар", обобщи еврокомисарят за енергетиката.
Преди анексирането на украинския полуостров Крим от Руската федерация през март, ЕС бе на път да освободи от разпоредбите на Третия енергиен пакет руския газопровод "Северен поток", който доставя газ за Германия,
припомня "Файненшъл таймс".
Руският президент Владимир Путин дори обяви освобождаването за факт преждевременно и представители на руските власти изразиха надежда то да послужи като модел за "Южен поток".
Йотингер увери, че заедно със своите съветници е спокоен за изхода от разглеждането на руската жалба в СТО. Всички евентуални решения за проявяване на гъвкавост към Газпром сега остават в сянката на политиката, призна най-високопоставеният представител на ЕС в областта на енергетиката.
Въпреки че стриктното прилагане на европейското законодателство изкарва от търпение Русия и Газпром,
руската държавна компания подчертава, че ще продължи да изпълнява проекта,
и подписа тази година нови споразумения за присъединяване към "Южен поток" на партньори от Германия, Италия, Австрия и Швейцария, припомня изданието.
Анализатори отбелязват, че банките може да не са склонни да отпускат кредити за проекта заради регулаторната битка с Брюксел. Те обаче смятат още, че Путин вероятно ще продължи без колебание да строи газопровода, който е оценен на 15-16 милиарда долара.
Илиян Василев, енергиен консултант и бивш посланик на България в Москва, твърди, че руският президент е "напълно отдаден" на "Южен поток", и допълва, че проектът ще бъде финансиран от руския държавен бюджет.
Планираният газопровод раздели дълбоко Европейския съюз точно в момент, когато 28-те се опитват да постигнат консенсус за евентуални санкции срещу Русия, коментира "Файненшъл таймс". Онези държави, които имат силен интерес от построяването на "Южен поток" - Германия, Италия, България, Унгария и Австрия - са сред страните членки на ЕС, които са най-предпазливи що се отнася до налагането на широки икономически санкции срещу Москва.
Италианският заместник-министър на икономическото развитие Клаудио Де Винченти заяви, че
"Южен поток" остава приоритетен за Италия.
На тематична конференция за енергийната сигурност той посочи, че Рим се опитва да посредничи за разрешаване на спорните въпроси около проекта и неговото включване в т. нар. Трети енергиен пакет при редица отстъпки в полза на руската страна.
Италианската енергийна компания ЕНИ е основен партньор на руския държавен газов гигант Газпром за изграждането на "Южен поток", който е предвидено да доставя газ и за Италия.
Министрите на енергетиката на страните от Г-7 се събраха в Рим на среща, посветена на енергийната сигурност. Сред обсъжданите теми е евентуалното налагане на икономически санкции на Русия заради ситуацията в Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!