С голямо мнозинство от 76,2% швейцарците отхвърлиха на референдум въвеждането на минимално заплащане от 22 франка (18 евро) на час.
Противниците на предложението се оказаха мнозинство в 24 от 26-те кантона, предаде АП, като цитира проучване на държавната телевизия.
Избирателната активност е била около 56%, сочат окончателните резултати.
Предложението за въвеждането на рекордно високо почасово заплащане бе на Обединението на швейцарските профсъюзи, което смята, че то ще помогне да се смекчат големите разлики в заплатите в страната.
Ако беше прието, предложението щеше да гарантира
минимална месечна заплата от 4400 франка (3300 евро)
бруто за 42 часа седмично (100% пълна работна седмица) или около две трети от средната заплата на швейцарците.
По мнение на профсъюзите това би защитило хората, заети на нископлатени работни места, каквито в Швейцария са около 9% от работещото население (около 330 хил. души). В страната минимални заплати получава хотелският персонал, продавачите в магазините за облекло и обувки. „Хората на пълна заетост имат право да живеят благодарение на работата си, недопустимо е такъв човек да получава подкрепа от държавата, за да се издържа“, заяви председателят на синдикалното обединение Паул Рехщайнер.
Противници на идеята са професионални организации, частният и дребният бизнес, осигуряващ две трети от работните места в Швейцария.
Швейцарците обикновено гласуват срещу предложения, които според тях биха могли да се отразят зле на успешната им икономика, а критиците на предложението за узаконяване на минимално заплащане предупреждаваха, че то може да навреди на конкурентоспособността и да доведе до съкращаване на работни места.
Днес швейцарците гласуваха и по предложение за
покупката на 22 бойни самолета,
предаде АФП. Сделката беше блокирана със съвсем малка разлика, показва екзитпол на швейцарската телевизия, цитиран от Ройтерс. Около 52% от избирателите са гласували против предложението на правителството да задели средства, за да се заменят с грипени остарелите швейцарски самолети Нортроп Ф-5 „Тигър“.
Швейцария не е водила война от 200 години насам.
Основен застъпник за покупката на многоцелеви изтребители „Грипен-E“ (Gripen-E) бе федералният департамент (министерството) на отбраната. Плановете му бяха за 22 машини, производство на шведската компания „Сааб“ (Saab) на стойност 3,1 млрд. франка (3,5 млрд. долара), които да заменят остарелите американски Ф-5 „Тайгър“ (F-5 Tiger), купени преди 36 години.
Швейцарците обаче одобриха с голямо мнозинство останалите две инициативи, подложени на гласуване – забрана педофили да работят с деца и за реформиране на здравния сектор с цел подобряване на достъпа до медицинско обслужване. 63,5% от гласувалите са подкрепили налагането на доживотна забрана за работа с деца за хора, осъдени за сексуално посегателство срещу дете, предаде АФП, като се позова на неправителствената организация, лансирала предложението. Мнозинството от жителите на всички кантони са гласували в подкрепа на идеята въпреки съпротивата на федералното правителство.
Още рано днес мнозинството от избирателите бяха гласували по пощата или интернет (например 93% от гласоподавателите в Женева), но въпреки това изборните секции отвориха врати между 10,00 и 12,00 ч. местно време (11,00 и 13,00 ч. наше време).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!