Ръководителите на еврозоната се съгласиха тази нощ да засилят икономическия и валутния си съюз, съобщи председателят на Европейският съвет Херман Ван Ромпой.
Той обяви доклад, предлагащ "истински икономически и валутен съюз" до десет години, основаващ се на четири стълба - банков съюз, бюджетен съюз, икономически съюз и политически съюз.
"Беше много важно да постигнем съгласие по доклада, но с ясна версия за това, което трябва да се направи" и да "работим по четирите стълба с цел да превърнем еврото в необратим проект", каза още Ромпой на пресконференция след срещата на ръководителите на еврозоната в рамките на срещата на върха на ЕС.
Една от основните предложени мерки е създаването на централизиран надзор на националните бюджети в еврозоната.
Ван Ромпой, който подготвил доклада, представен вчера заедно с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер и с президента на Европейската централна банка Марио Драги, обяви, че по-точна пътна карта ще бъде обявена в идните месеци.
В рамките на този процес ще работим в тясно сътрудничество с държавите и ще се консултираме с европейските институции, най-вече с Европейския парламент, заяви Ромпой. Той уточни, че първи доклад по въпроса ще бъде представен през октомври.
Европейските лидери договориха пакт за растеж на стойност 120 милиарда евро в краткосрочен план, за да помогнат на Испания и Италия. Те постигнаха съгласие и за пътна карта, която да премоделира 17-членната еврозона.
Ван Ромпой определи договореното като "действителен пробив".
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е останала вярна на принципите си, приемайки компромисите, целящи да помогнат на изпадналите в затруднение страни от еврозоната, а френският президент Франсоа Оланд изрази задоволство от първите последици от постигнатото през нощта споразумение.
Смятам, че постигнахме нещо важно, но останахме верни на нашата философия - никаква помощ без нещо в замяна, заяви Меркел във втория ден на срещата на европейските ръководители в Брюксел.
Оставаме изцяло в предишната схема - помощ, нещо в замяна, условия и контрол, посочи тя.
Френският президент Франсоа Оланд изрази задоволство от "щастливите последици" от мерките, взети тази нощ.
Ето и списък с основните постигнати договорки, представен от АФП.
Пакт за растеж
- Пакет от мерки на стойност около 120 млрд. евро за стимулиране на растежа в ЕС чрез усвояване на неизползваните средства от бюджета на ЕС, увеличаване на капитала на Европейската инвестиционна банка и финансиране на "проектни бонове" ("project bonds") за инфраструктурни програми.
- Пактът включва също така мерки за увеличаване на заетостта, особено на младите хора, както и предложение за увеличаване на трудовата мобилност в Европа.
Краткосрочни мерки
- Лидерите се съгласиха да създадат надзорен орган за банките в еврозоната, включващ Европейската централна банка, "спешно, до края на 2012 г.".
- Когато се създаде този орган, Европейският механизъм за стабилност на стойност 500 млрд. евро, който трябва да влезе в сила идния месец, може директно да рекапитализира банките при конкретни условия.
- Заемите, предоставени от Европейския механизъм за стабилност на Испания, за да рекапитализира банковия си сектор, вече няма да е нужно да бъдат връщани преди други заеми в случай на изпадане в неплатежоспособност, много важен фактор за участниците на пазара.
- Лидерите обещаха да използват спасителните пакети "по гъвкав и ефективен начин, за да стабилизират пазарите", за страни, които спазват целите за бюджетен дефицит. Това означава да се купуват ценни книжа, за да се намалят разходите по заемите.
- ЕЦБ се съгласи да действа като агент по спасителните фондове, като провежда операции на пазарите на ценни книжа.
Дългосрочни мерки
- Лидерите от еврозоната се съгласиха "да работят за по-интегриран икономически и валутен съюз" чрез по-тясно бюджетно и финансово сътрудничество, за да се предотврати повторното възникване на подобни кризи.
Ван Ромпой ще има задачата да представи нов доклад през октомври, в който да даде повече подробности относно календара на реформите. Те могат да доведат до създаването на банков съюз, а на по-късен етап - и до съвместно емитиране на дълг.
Еврото силно поскъпна след решението на еврозоната да създаде до края на годината механизъм за директна рекапитализация на банките чрез спасителните си фондове, предаде Франс прес.
Решението, обявено от президента на ЕС Херман ван Ромпой, незабавно покачи еврото до 1,2626 долара спрямо 1,2439 долара няколко часа по-рано. Единната европейска валута явно бе облагодетелствана и от решението на Испания и Италия да оттеглят възраженията си срещу приемането на пакта за растеж и заетост на Европейския съюз, разполагащ със 120 млрд. евро. Двете страни настояваха партньорите им да им се притекат бързо на помощ като условие да се присъединят към пакта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!