С лед реакция на министерството на външните работи на Република Македония редакцията на „Файненшъл таймс“ смени вчера заглавието на статия с интервю с новия македонски външен министър Никола Димитров.
Заглавието на водещото световно бизнес издание: „Македония обмисля възможността да смени своето име в опит да стане член на НАТО“, бе променено на: „Македония разглежда възможността за използване на временното ѝ наименование за членство в НАТО“.
Македония вече има редовно правителство
Германия с план "Маршал" за Балканите
Стоят ли Сърбия, Русия и Турция зад кошмара в Македония
Разликата е малка, но съществена. А днес евродепутатът от ГЕРБ и председател на българската делегация в групата на Европейската народна партия, Андрей Ковачев, определи като удачен вариант влизането на Македония в НАТО под името Бивша Югославска Република Македония.
„Тази сага с името трябва да бъде завършена и Македония да успее да влезе в НАТО. Това е важно не само за Македония, но и за целия регион, за Гърция също. Така че едно междинно решение за влизането на Македония под името Бивша Югославска Република Македония е вариант, който аз подкрепям и мисля, че трябва да се върви натам”, коментира Ковачев.
Съгласно споразумение от 1995 г. между Скопие и Атина, Македония може да се присъединява към международни организации чрез временното наименование, под което бе приета в ООН - Бивша Югославска Република Македония (FYROM).
„Ще попитаме Гърция какъв съсед иска да има? Дали иска стабилна, приятелска страна, която предлага надежда и демокрация. Ако ние сме добър съсед на Гърция, тогава може би гръцкото правителство ще разбере, че имаме историческа възможност“, заяви вчера Димитров.
Според „Файненшъл таймс“ гръцките власти са оптимисти, че с новото правителство в Македония има надежда да се разреши спорът за името, но в същото време предупреждават, че няма да се бърза със споразумение на всяка цена.
В сряда предстои среща на македонски и гръцки представители, на която ще се обсъдят мерките за възстановяването на доверието между Скопие и Атина. Според министър Димитров каквото и ново име да се предложи на страната му, то ще трябва да бъде гласувано на референдум.
Горещо лято за членството на Македония в НАТО пък прогнозира „Катимерини“.
От гръцкото издание посочват, че е въпрос на време, кога ще започне натискът върху Атина за намиране на решение за името с цел влизането на Македония в НАТО и по-бързото членство в ЕС.
Цитирайки „добре информирани западни дипломати” от „Катимерини“ пишат, че Германия иска ускоряването на процеса на интеграция в НАТО под името FYROM като „подарък“ за тандема Заев-Ахмети, „защото e инвестирала във връщането на вътрешнополитическата и етническата стабилност“ в страната, която се смята за „ключова по отношение на геополитическия баланс“ на Балканите.
И докато се очаква натискът по отношение на членството в НАТО да бъде засилен почти веднага, то с ЕС нещата са по-сложни, съобщават дипломатическите източници. Според тях това е така, тъй като членството в Европейския съюз изисква напредък по ключови реформи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!