Днес Унгария поема официално ротационното председателство на ЕС и темата е водеща за редица западни издания.
Дали ротационното председателство на ЕС обаче е в сигурни ръце, пита британският в. "Гардиън", като припомня, че Будапеща го поема в момент, когато в сила влезе нов медиен закон, породил опасенията на останалите еврочленки, че управляващите в Унгария имат намерение да ограничат свободата на словото.
Британският всекидневник припомня, че откакто преди седем месеца партията на Виктор Орбан спечели 2/3 мнозинство в парламента, нейният лидер прие закони и постановления и предложи нормативни актове, които опозицията описа като "погребение за унгарската демокрация и свобода", но които неговите привърженици определиха като крайно необходима революция.
Няколко статии е посветил на темата и седмичникът "Икономист".ЕС разполага с малко законови средства, за да попречи на унгарските лидери да подкопаят демокрацията, пише изданието. Ротационното председателство на ЕС предоставя на малката и бивша комунистическа страна шанса за самореклама и се предполагаше, че Виктор Орбан, свадливият унгарски премиер, ще се възползва от този момент на слава.
Сега обаче неговите европейски цели, като реформа на еврото, подобряване на енергийната сигурност на ЕС и мащабна европейска програма за интегриране на ромите са забравени и вниманието е насочено върху неговите вътрешнополитически непочтени дела, сред които е новият медиен закон.
Орбан може и да твърди, че разпоредбите на този нов закон, предвиждащ глоби за недостатъчно ясно дефинирани в него медийни обиди на човешкото достойнство, са заимствани от закони на други демократични страни.
Неговите действия обаче изглеждат като поредната стъпка на една кампания за отслабване на независимите унгарски институции и за централизиране на властта, пише "Икономист".
Това не е завръщане на тоталитаризма, но затягането на хватката на унгарското правителство около властта поражда трудния въпрос - дали трябваше да се допусне страна, която следва подобен път, да стане част от ЕС? Може би не.
Макар че ЕС насърчава демокрацията, той може да упражнява много по-малко влияние върху своите страни членки, отколкото върху страните кандидатки за членство, допълва седмичното издание.
Във връзка с поемането на председателството на ЕС от Унгария френският в. "Кроа" публикува обширно интервю с френския министър по европейските въпроси Лоран Вокиез.
В него на въпрос дали поемането от Унгария на ротационното председателство на ЕС предизвиква безпокойство заради неотдавна приетия от нея спорен медиен закон, Вокиез отговаря, че не трябва да се бърка вътрешнополитическата ситуация в една страна и председателството на ЕС.
Министърът изразява в интервюто увереност, че Будапеща е готова за новата си мисия и казва, че Франция няма да поучава Унгария какво да прави като ротационен председател на Евросъюза.
В интервюто на коментар на интервюиращия, че Унгария смята да подкрепи влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство, Вокиез отговаря, че по този въпрос между Париж и Будапеща има очевидно разногласие.
Тази позиция министърът вече аргументира нашироко в края на декември в две интервюта за френските вестници "Фигаро" и "Телеграм".
Сега пред "Кроа" Вокиез отново подчертава, че присъединяването към Шенген не е решение, което се взема, за да се направи удоволствие на една или друга страна.
Според американския в. "Ню Йорк таймс" стартът на унгарското ротационно председателство на ЕС е лош.
Европейските страни се притесняват от затягането на контрола върху властта на Орбан, но си дават сметка, че разполагат с малко средства, за да бранят основните си ценности, в случай че млади демокрации, като Унгария, заплашват да се отклонят към популизма, отбелязва американското издание.
Вестникът припомня, че Орбан бе сравнен с Владимир Путин и дори с Александър Лукашенко заради желанието си да контролира всичко в страната.
Той пък от своя страна обвини основните си критици - Германия и Франция, че обиждат Унгария, като отправят критики срещу новия унгарски медиен закон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!