Д о средата на годината ЕС ще въведе общи показатели за постоянни проверки по границите на Шенген, насочени срещу гражданите на държави извън Общността, съобщи латвийският министър на вътрешните работи Рихардс Козловскис.
Съветът на ЕС по вътрешни работи е решил днес, че е необходимо до юни тези проверки да могат да бъдат извършвани чрез използването на съответните бази данни на всички гранични пунктове. Проверките ще бъдат основани на уеднаквени показатели за заплаха и ще бъдат извършвани в рамките на съществуващото шенгенско законодателство.
Франция пък настоя днес за системен и съгласуван контрол на европейските граждани по летищата в Шенгенската зона,
за да бъде пресечена джихадистката заплаха. „Имаме нужда още сега от системен и съгласуван контрол, защото той е условие за ефикасността на Европа срещу терористичната опасност“, каза френският вътрешен министър Бернар Казньов след заседанието на министрите на вътрешните работи на страните в Европейския съюз. „Все по-голям брой граждани на нашите страни се включват в терористичните операции в Ирак и Сирия“, добави Казньов.
По данни на ЕС между 3000 и 5000 негови граждани са вербувани от джихадистки групировки.
Искането на Франция предизвиква противоречиви реакции, защото Шенгенското споразумение забранява системния контрол. „Не е нужно да се реформира Шенгенското споразумение, за да се въведе системният контрол – това би било наложително, ако става дума за задължителен контрол“, каза френският вътрешен министър.
„Терористичната заплаха остава на изключително високо ниво навсякъде в Европа. Не бива да се омаловажава рискът, не бива бдителността да намалява. Решенията трябва да се взимат бързо, когато се налага. В Европа трябва да действаме незабавно. Промяна на Шенгенското споразумение изисква време. А борбата с тероризма е борба срещу хода на времето. Трябва да действаме веднага и затова не е нужно да променяме Шенгенското споразумение. (...) Достатъчно е охраната на полетите и граничната полиция да изработят заедно детайлите за контрол на пътниците“, посочи Казньов.
Съветът днес е обсъдил също възможностите за
борба с радикализма в интернет
и необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството между властите и доставчиците на достъп до мрежата. По този повод в следващите месеци ще бъде обособено специално звено.
Вътрешните министри са се обединили около мнението, че съществува необходимост от
повишаване на контрола по сухопътните граници на Западните Балкани.
Променената ситуация там изисква да бъдем готови да реагираме при необходимост, отбеляза Козловскис. По неговите думи за контролирането на миграционните потоци към ЕС е необходимо повишено сътрудничество с Турция, Египет, Либия и Тунис.
Еврокомисарят по вътрешните работи, миграцията и въпросите на убежището Димитрис Аврамопулос отбеляза, че в последните месеци има значително повишение в броя на търсещите убежище граждани на Косово. Трябва да разберем какви са причините, държавите от ЕС трябва да облекчат предоставянето на убежище на хора от Западните Балкани, добави той.
Шенгенското пространство обхваща териториите на 22 страни от Европейския съюз, плюс Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Великобритания, Кипър, Ирландия, България, Румъния и Хърватия не са част от него, напомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!