Шистовият газ - газ или политика
Еколози в България също протестират срещу сондажите за проучване на залежите от шистов газ у нас   
Източник: БГНЕС
42

Въпреки опасенията за околната среда, газовите находища предлагат шанс за някои страни да намалят цената на енергийните източници и да се освободят от зависимостта си от Русия, пише "Индипендънт"
(independent.co.uk).

По-рано този месец министър-председателят на Русия Владимир Путин и бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер възвестиха това, което бе смятано от мнозина - за добро или за лошо - за начало на нова ера на европейския газов пазар. На 6 септември, на церемония близо до Санкт Петербург, те откриха официално газопровода "Северен поток", чрез който под Балтийско море ще се доставя природен газ на Германия директно от Русия.

Заобикаляйки Украйна, Полша и балтийските републики, новата тръба има за предназначение и да заобиколи споровете, които периодично спираха доставките на руски газ за останалата част от Европа.

Но дори и с потичането на новия газ се появиха първите признаци, че европейският газов пазар може и да претърпи радикална промяна в рамките на по-малко от 10 години - по стандартите на енергетиката това е само един миг.

На икономически форум в Полша, който съвпадна с откриването на "Северен поток", най-горещата тема - в конферентните зали и в кулоарите, беше потенциалът на шистовия газ - ресурс, който тихомълком промени баланса в енергийните доставки в САЩ и спомогна за намаляването на цените там с една пета за последните пет години.

Първоначалните проучавания сочат, че Полша разполага с огромни находища на шистов газ. От американското министерство на енергетиката смятат, че полските залежи е възможно да възлизат на 5,3 трилиона куб. м, което е равно на местната консумация за 300 години.

Но сондирането за шистов газ е спорно, особено според природозащитниците. Въпреки че техниката, която включва извличане на газ чрез разбиването на шистовите скални слоеве чрез впръскване на пясък, вода и химикали под високо налягане, съществува от един век, тя стана икономически и технологично приложима едва миналото десетилетие.

Но мнозина смятат, че подобно "хидравлично разбиване" причинява слягане на слоевете и замърсява подземните води, и затова то е забранено във Франция, Швейцария и някои американски щати.

Неотдавна разкритите залежи на шистов газ край Блекпул станаха причина за призиви за забрана и във Великобритания.

От зеленото движение също така се опасяват, че новите, използваеми находища на газ могат да намалят цените до ниво, при което инвестициите в алтернативни енергийни източници, като например вятъра и морските вълни, ще станат икономически безсмислени.

В Полша обаче експлоатирането на залежите на шистов газ определено е на път да се превърне в нещо като национална мисия.

Полският премиер Доналд Туск описа шистовия газ като "големия шанс" на Полша да се превърне от страна, внасяща енергийни източници в основен износител на такива в рамките на десетилетие. А подтекстът за Варшава е, че шистовият газ не само може да превърне Полша в износител, но и да сложи край на дългогодишната й енергийна зависимост от Русия.

С оглед на парламентарните избори, които ще се проведат на 9 октомври, управляващата партия на Туск вече извлича политически ползи от темата и обяви четиригодишна програма, която обещава, наред с други неща, създаването на специален фонд за постъпленията от шистовия газ, който да бъде използван за плащане на бъдещи пенсии.

Може и да не е съвпадение, че този месец полският енергиен конгломерат Полска компания за добив на нефт и природен газ (Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo) запали първия пламък на една от платформите си в Любочин в северната част на страната.

Добивът на шистов газ за комерсиални цели е планиран да започне през 2014 г. Не само защото полското правителство е едно от малкото в Европа, които успяха да избегнат ефекта от финансовата криза, с право се очаква кабинетът на Туск да бъде преизбран.

Но не всички споделят полския ентусиазъм за шистовия газ. По обективни причини някои от най-яростните критици са в Русия, която предвидливо застана редом до природозащитниците на икономическия форум в Полша, омаловажавайки икономическия ефект.

Полша и Русия имат трудни взаимоотношения, при все че напоследък те претърпяха известно подобрение. Но една независима в газовите си доставки Полша може да отнеме доста голям дял от руския износ.

И ако Полша се превърне в нетен износител, други пазари - Украйна, балтийските републики и други - също могат да бъдат загубени за Русия. Целият бизнес модел на руския енергиен гигант "Газпром" може да бъде поставен под въпрос.

Всъщност донякъде това вече се случва. Почти незабележимо европейският газов пазар се променя и то не в полза на Русия. Когато Украйна спря доставките на руски газ на запад през зимата на 2009 г., комбинация от съществуващи европейски планове за извънредни ситуации и скалъпени набързо спешни промени компенсира почти 90% от природния газ, който щеше да дойде от Русия.

Това показа както на Русия, така и на Украйна, че те вече не разполагат със същото предимство, както преди.

На пазара се появи и повече природен газ. Великобритания, която си извлече поука от руско-украинската криза, за да насочи вниманието си върху недостатъчните запаси от природен газ, сега разполага със свръхмодерен терминал за втечнен газ в Милфорд Хевън.

А намаленото търсене на вносен газ в САЩ, благодарение на експлоатирания там шистов газ, увеличи запасите от втечнен газ за доставки на други места. Дори в Европа да няма реално пренасищане, тя вече не е заплашвана от недостиг.

Откриването на "Северен поток" добавя още едно измерение. С оглед на потенциала му да увеличи надеждността на доставките и да държи цените ниски, той може да бъде разглеждан като начин да се повиши европейската и по-конкретно германската енергийна сигурност. Затова Берлин винаги е подхождал с ентусиазъм към него.

Но също така газопроводът може да бъде разглеждан и като част от постсъветската енергийна стратегия на Русия - именно затова Полша и Украйна, като транзитни страни, бяха толкова враждебно настроени към него. Те се опасяваха, че ще бъдат оставени - в буквален и преносен смисъл - извън пътя на газа, без транзитни такси и никакви предимства. Ето защо шистовият газ идва за Полша като спасение.

Каквото и успокоение обаче да носи за Русия откриването на "Северен поток", перспективата от конкуренция на полски газ в Централна и Източна Европа едва ли ще бъде приета добре, както от "Газпром" като компания, така и от Русия. И докато Полша мечтае за несметни богатства и мощ, които ще получи от износа на газ, Русия се изправя пред кошмарна комбинация от по-ниски цени и по-малко клиенти.

Засега, шистовият газ на Полша е 10% газ и 90% политика, шегуват се експертите. Дори запасите да са толкова големи, каквито са надеждите, не е задължително този баланс да се промени. Но както политиката, така и профилът на европейския газов пазар ще бъдат неузнаваеми от днес нататък.  

Коментари 42
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

42 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 1 час

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 1 час

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 1 час

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 1 час

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 2 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 9 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 10 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 10 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

Свят Преди 10 часа

Основен инициатор на движението е Горан Йешич

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Свят Преди 11 часа

Филмът разказва историята на Йохана, 17-годишна ученичка, която се влюбва в своя учител

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

България Преди 11 часа

Атанасов е признат за един от най-характерните и неподражаеми съвременни български творци

Папа Франциск е в критично състояние

Папа Франциск е в критично състояние

Свят Преди 12 часа

Това съобщиха от Ватикана

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 12 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 13 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Любопитно Преди 13 часа

През май срещу рапъра бе заведено дело по обвинения в сексуален трафик и рекет