Европейските лидери трябва да бъдат готови да рекапитализират банките, в случай че Гърция се оттегли от еврозоната, както и да гарантират средства на Испания, за да се избегне икономически колапс, изтъква президентът на Световната банка Робърт Зьолик в коментар, публикуван във в. "Файненшъл таймс".
Ако Гърция се оттегли от общата валута и ако европейските лидери не предприемат решителни мерки в подкрепа на банките, последвалата криза ще тласне целия континент в "опасна зона".
Европейските лидери трябва да бъдат готови - психологически и чрез Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) - да рекапитализират банките, изтъква Зьолик.
В еврозоната гаранциите за национален суверенитет ще бъдат недостатъчни,
необходим е евро-суверенитет, смята той
Зьолик, чийто мандат начело на Световната банка изтича на 30 юни, смята, че "съвсем не е ясно дали европейските лидери са готови да предприемат такава стъпка".
Но осигуряването на ликвидността на банките няма да бъда достатъчно, подчертава президентът на Световната банка. Лидерите на страните трябва да гарантират, че банките ще кредитират икономиката, за да бъде предпазена тя от забуксуване, както се случи в САЩ през 2008 г. след банкрута на "Леман брадърс".
И ако банките получат спешна помощ, върху ръководствата на банките трябва да бъде оказан натиск да продължат да осигуряват средства на своите клиенти, изтъква той.
На първо време трябва да се постигне договореност
да се осигури финансиране за страни като Испания,
било то чрез ЕСМ или чрез еврооблигации, твърди Зьолик.
Това съответства на призивите на Германия страните с финансови проблеми да намалят своите дефицити.
Испания не се нуждае от финансовата помощ на Международния валутен фонд (МВФ), заяви снощи министърът на икономиката и конкурентоспособността Луис де Гиндос Хурадо, цитиран от Франс прес.Длъжен съм да опровергая появилите се напълно неоснователни слухове, подчертал той.
Европейската комисия настоява Мадрид да поиска извънредна финансова помощ с цел да бъде стабилизирана банковата система в страната. Засега испанското правителство отказва да предприеме такава стъпка, опасявайки се, че ще изпадне в положението на Гърция.
Луис де Гиндос Хурадо подчерта, че според доклад на МВФ, който предстои да бъде публикуван на 11 юни, 70% от банките в страната са стабилни, и че проблемите са съсредоточени в останалите 30% от финансовите институции.
По данни на испанската централна банка,
само през май от страната са били изнесени 66,2 млрд. евро,
предаде Ройтерс, сравнено с нетни постъпления в страната в размер на 5,4 млрд. евро през май миналата година.
Международният валутен фонд потвърди, че молба за финансова помощ от Испания не е постъпвала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!