Н яколко дни след като германските власти публично обявиха, че са открили голям брой картини в апартамент в Мюнхен, стана ясно, че значението на платната за изкуството е много по-голямо от предполаганото до момента.
Картините са били открити през март 2012 г., но властите съобщиха за находката едва преди дни. Става въпрос за повече от 1200 творби, събрани и отнети от собствениците им по време на Третия райх по поръчка на нацистите.
Сред тях има платна на Марк Шагал, Макс Либерман, Андри Матис, Пабло Пикасо, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Каналето, Гюстав Курбе, автопортрет на известния немски художник Ото Дикс, включително и неизвестни до този момент произведения.
В момента експерти изясняват дали сред откритите картини има и от т.нар. „пиратски копия“.
По време на пресконференцията на немските власти във вторник стана ясно, че въпросът за собствеността на творбите все още се изяснява. Райнхард Немец, началник на прокуратурата в град Аугсбург, добави, че все още не е ясно дали в случая има извършено престъпление и че формирането на правното становище по случая е изключително сложно.
Корнелиус Гурлит - мъжът, в чийто апартамент са били открити картините, продължава да бъде разпитван за условията, при които ги е придобил.
Гурлит твърди, че е наследил произведенията от баща си – Хилдебранд Гурлит, който търгувал с тях. Самият Корнелиус продавал от произведенията от време на време, когато се нуждаел от пари.
Някои от картините би трябвало да са част от изложба, състояла се през 1937 г. Това са картини, наричани от нацистите „изродено изкуство“ - термин, обозначаващ онази част от авангардното изкуство, която е не само модернистична, но и антикласическа, приемана от идеолозите на Третия райх като еврейско-болшевишка, анти-немска и следователно опасна за цялата арийска раса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!