В ъншни сили трябва да помогнат на украинците да запазят все още крехките основи на гражданския мир, се казва в статия на руския външен министър Сергей Лавров, публикувана в британския в. „Гардиън“.
В статията си, озаглавена
„Не Русия дестабилизира Украйна“,
Лавров изразява сериозната тревога на Москва от дълбоката криза в Украйна и посочва като една от най-сложните задачи пред формирането ѝ като независима държава „търсенето на баланс на интересите между нейните разнородни региони, населението на които има различни исторически и културни корени, говори на различни езици, по различен начин оценява своето минало, настояще и перспективите за бъдещото място на страната си в света“.
Лавров уверява, че
„никой не е направил повече от Русия в подкрепа на независимата украинска държава“,
като отбелязва, че Москва дълги години е субсидирала украинската икономика чрез ниски цени на енергоносителите.
Той припомня началото на сегашната криза през ноември миналата година, когато Москва подкрепила идеята на Киев „за провеждане на спешни консултации във формат Украйна-Русия-ЕС за обсъждане на пътищата за хармонизиране на интеграционните процеси“, но добавя, че Брюксел категорично се е възпротивил.
Според него в тази позиция е намерила отражение неконструктивната и опасна линия, провеждана от САЩ и ЕС.
„Те се опитаха да поставят украинците пред болезнен избор между Запада и Изтока, изостряйки още повече вътрешните противоречия. Пренебрегвайки украинските реалности, се оказваше масирана подкрепа на политически движения, които се смятаха за проводници на западното влияние, и това се правеше в пряко нарушение на украинската конституция“, подчертава Лавров.
Така според него за втори път, както и през 2004 г., властта в Киев е била завзета по недемократичен път, чрез насилствени улични протести с
„прякото участие на министри и други официални лица от САЩ и страните от ЕС“.
По-нататък руският външен министър излага виждането на Русия за стабилизиране на положението в Украйна чрез няколко „взаимносвързани крачки“ – провеждане на реална конституционна реформа, гарантираща законните права и интереси на всички украински региони; твърди гаранции за неблоковия статут на Украйна (т.е. неучастието ѝ в НАТО – б.ред.), което би гарантирало ролята ѝ като свързващо звено в архитектурата на неделимата европейска сигурност; спешни мерки по прекратяване на дейността на украинска територия на незаконните въоръжени отреди на „Десен сектор“ и други ултранационалистически групировки.
Руският външен министър изразява готовността на Москва да участва в международни усилия за постигане на тези цели и добавя, че приветства предложението на Ваймарската тройка – на външните министри на Германия, Франция и Полша – от 31 март за изпълнение на споразумението от 21 февруари и „за провеждането на преговори Русия-ЕС с участието на Украйна и други държави от Източното партньорство за последствията от възможното сключване на техни споразумения с Евросъюза“.
Лавров обаче отхвърля „войнствените заявления, прозвучали на срещата на външните министри на страните от НАТО в Брюксел, които „не се съчетават с исканията за деескалация на обстановката“ и призовава за
„прекратяване на необоснованото нагнетяване на напрежението и за връщане към сериозна съвместна работа“.
„Не съответстват на фактите твърденията, че Русия е подкопала усилията за укрепване на партньорските отношения на европейския континент. Напротив, нашата страна последователно се обявява за създаване на система за равна и неделима сигурност в Евро-Атлантика, предлагайки да се подпише съответния договор, прокарвала е идеята за поетапно формиране на единно икономическо и хуманитарно пространство от Атлантика до Тихия океан, открито и за постсъветските страни“, подчертава Лавров.
В същото време, отбелязва той, западните държави, въпреки многократните уверения в противното, „осъществиха няколко вълни от разширяване на НАТО, придвижваха на изток военната инфраструктура на алианса, започнаха реализация на плановете за противоракетна отбрана“.
Според Лавров политиката на ЕС, намерила израз в програмата за Източно партньорство, е
насочена към това здраво да се обвържат т.нар. фокусни държави и да бъдат лишени те от възможността за плодотворно сътрудничество с Русия.
Руското външно министерство призова незабавно да бъдат прекратени всякакви военни приготовления в Украйна, които могат да предизвикат гражданска война, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира съобщение на външното министерство във „Фейсбук“.
„Има информация, че в югоизточните райони на Украйна, включително в Донецк, се струпват подразделения на вътрешните войски и националната гвардия на Украйна с участие на бойци от незаконното въоръжено формирование „Десен сектор“.
Особена тревога предизвиква обстоятелството, че в тази операция са включени около
150 американски специалисти от частната военна организация „Грейстоун“, носещи униформи на бойци от подразделението „Сокол“.
Поставена им е задача да потушат със сила протестите на жителите на югоизточните райони срещу политиката на сегашните киевски власти.
Организаторите и участниците в тази провокация поемат огромна отговорност, създавайки заплаха за правата, свободите и живота на мирни граждани на Украйна и за стабилността на украинската държава“, гласи съобщението на руското външно министерство, цитирано от ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!