А мериканската Агенция за национална сигурност (АНС) е започнала да подслушва през 2002 г. телефона на тогавашния германски канцлер Герхард Шрьодер заради неговата съпротива срещу оглавяваната от САЩ инвазия в Ирак.
Това съобщиха вчера мюнхенският вестник "Зюддойче цайтунг" и германската обществена телевизия Ен Де Ер, цитирани от АП.
Медиите се позовават на анонимни американски правителствени източници и близки до АНС, които се запознали с документите, предоставени от Едуард Сноудън.
Според тях
Шрьодер е бил включен в списъка на следените лица през 2002 г. под номер 388.
По думите на самия Шрьодер до разкритията на Едуард Сноудън той не е имал представа за мащабите на електронния шпионаж от страна на САЩ. "Тогава не бих си и помислил, че ме подслушват американските тайни служби", заяви бившият канцлер пред Ен Де Ер.
Още миналата година "Билд ам зонтаг" и "Ню Йорк таймс" съобщиха за незаконното подслушване на бившия канцлер. Още тогава като причина се посочи твърдото несъгласие на канцлера за участие на германската армия във войната в Ирак през 2002 г., която бе изборна, отбелязва ДПА.
Предишни публикации на немски медии, също базирани на разкритията на Сноудън, констатираха, че канцлерът Ангела Меркел също е била обект на подслушване от страна на АНС.
Меркел стана канцлер на Германия през 2005 г.
В средите на германските служби за сигурност продължават да допускат, че АНС е подслушвала Меркел от 2002 г. или от времето, когато е председател на Християндемократическия съюз, предаде ДПА. Няма данни или доказателства за нова интерпретация на документ от АНС, според който подслушването е било прекратено едва миналата година, посочва агенцията, като се позовава на свои източници от средите на службите за сигурност в Германия.
Зам.-министърът на правосъдието на САЩ Джеймс Коул призна, че е възможно американското разузнаване да е събирало
данни от телефонни разговори на конгресмени,
съобщи Франс прес.
Коул бе изслушан на заседание на комисията по правосъдие в Камарата на представителите, посветено на полемиката с програмата за следене на АНС.
Конгресменът републиканец Даръл Иса попита дали са били събирани данни от телефонните номера в офисите на Камарата на представителите (избирани номера, продължителност и дата на разговорите).
"Без да давам уточнения, да, вероятно го правим",
отговори Коул. Служителят на министерството отказа да отговори на въпроса дали разговорите на Обама са следени, но обеща да го стори по-нататък.
Иса наблегна на важността на въпроса, особено що се отнася до телефонните разговори на Обама до германския канцлер Ангела Меркел. Меркел разкритикува американските програми за следене, след като научи, че собственият ѝ мобилен телефон е бил подслушван. Обама обеща на 17 февруари реформа в програмата за следене и обяви промени в съхранението на милиарди метаданни, събрани от телефонни комуникации.
Председателят на комисията по правосъдие Боб Гудлат предупреди, че
прехвърлянето на съхранението на такива данни към частни фирми
може да засили допълнително притесненията за защитата на неприкосновеността на личния живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!