Д иректорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър нарече "несъответстващи на действителността" разкритията във френския вестник "Монд" за американски шпионаж на милиони французи.
Информацията, че АНС е събрала повече от 70 млн. записи на данни за телефонни разговори на френски граждани е невярна, посочи Клапър,
без да каже обаче кое конкретно е неточното в това твърдение.
Няма да се спираме на подробности за нашата дейност, но вече ясно казахме, че САЩ събират разузнавателни данни от същия тип като тези, събирани от всички страни, каза Клапър, който оглавява 16-те разузнавателните служби на САЩ, сред които е АНС.
"САЩ събират информация, за да защитават националните си интереси, да защитават своите съюзници, включително от терористични заплахи и разпространението на оръжия за масово унищожение", добави още той, преди да заключи:
"Съединените щати придават голямо значение на дългото си приятелство с Франция и ние ще продължим да си сътрудничим в областта на сигурността и разузнаването".
Според информацията на "Монд", който цитира документи на бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, АНС е събрала за периода 10 декември 2012 г. - 8 януари 2013 г.,
70,3 млн. телефонни разпечатки на французи.
Същевременно Мексико обяви, че започва "задълбочено разследване" на твърденията, че АНС е следяла кореспонденцията на мексикански представители, предаде ДПА.
Твърденията се основават на документи, предоставени на германския седмичник "Шпигел" от бившия агент на АНС Едуард Сноудън.
Министърът на вътрешните работи на Мексико Мигел Анхел Осорио заяви, че ще бъдат проследени "всички възможни линии на разследване", за да се установи дали действително е имало
шпионаж спрямо бившия президент на Мексико Фелипе Калдерон,
тогавашния президентски кандидат и настоящ президент Енрике Пеня Нието и техни сътрудници.
Президентът нареди разследване, което да установи дали има или не доказателства в подкрепа на тези твърдения, каза вътрешният министър.
Той уточни, че с разследването ще се заемат мексиканската разузнавателна служба и полицейският отдел за борба с киберпрестъпленията. Проверката трябва да установи и дали мексикански представители са изложили на риск, преднамерено или поради небрежност, правителствените комуникации.
Междувременно външният министър на Мексико Хосе Антонио Меаде призова САЩ да разширят своето разследване, така че да се проверят твърденията, че не само граждани, но и президентството на Мексико, може да са били шпионирани, предаде Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!