САЩ и Русия продължават проекта СТАРТ
Източник: ЕПА/БГНЕС
САЩ и Русия се разбраха да подпишат ново споразумение вместо да удължат срока на действие на Договора за съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ) от 1991 г., който изтича през декември тази година, се казва в анализ на Агенция Стратфор (Strategic Forecasting).

Американският президент Барак Обама и руският му колега Дмитрий Медведев, заедно с техните висши военни, подписаха на 6 юли споразумение за съкращаване на арсеналите от стратегическите нападателни оръжия. Това "взаимно разбирателство" показва ясното и категорично намерение на най-високо равнище да бъде подготвен двустранен договор, който да бъде подписан до края на тази година.

Постигането на тази желана и от двете страни цел изглежда не само възможно, но е и сред най-важните приоритети на преговорите.

Според документа за "взаимно разбирателство" новият договор ще задължава САЩ и Русия да съкратят броя на стратегическите носители на ядрено оръжие - междуконтинентални балистични ракети, ядрени подводници и бомбардировачи с голям обсег на действие, способни да пренасят ядрено оръжие - до стойност в интервала между 500 и 1100, а стратегическите бойни глави да бъдат намалени на 1500-1675 броя.

В момента двата най-големи ядрени арсенала са обект на контрол въз основа на два договора: Договора за съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ) от 1991 и Договора за съкращаване на стратегическите ядрени потенциали (известен още като "Московския договор") от 2002 г.

Първият документ представлява дълго, подробно и изключително строго приложим договор в стила, присъщ на епохата на студената война, който включва множество мерки за прозрачност, инспекция и контрол, и който все още поддържа стратегическия баланс и след края на студената война.

Нивата на съкращение според СТАРТ (1600 стратегически носители и 6000 стратегически бойни глави) бяха достигнати през 2001, а договорът изтича на 5 декември.

Московският договор, от друга страна, е кратък документ от една страница, който ограничава на САЩ и Русия до 1700-2200 стратегически ядрени глави в бойна готовност (без условия свързани с броя на стратегическите носители). Този договор позволява много по-голяма гъвкавост и поле за маневриране отколкото СТАРТ по отношение на въоръженията в бойна готовност, начина им на пренасяне и броя на съответните оръжия на склад.

Но краткият текст на Московския договор показва, че в него се разчита (и продължава да се разчита) на механизмите на СТАРТ за контрол и запазването на взаимно доверие, че предвидените съкращения са изпълнени.

Важно е да се отбележи, че както Вашингтон, така и Москва, сега се ангажират да заменят СТАРТ, вместо да удължат срока му на действие. Решението се взима от най-висшите държавници и заповедта за изпълнение са спуска на по-ниските нива, което подсказва, че бързината е едно от най-важните условия условия за преговарящите.

И колкото по-агресивно те действат за подписването на нов договор, толкова по-вероятно е той де факто да представлява продължение на сега действащия документ. Как точно ще се развият нещата на масата за преговори предстои да се види, но време за заяждане по технически подробности или нови клаузи няма да има (преговорите за договора СТАРТ отнеха почти десетилетие).

Техническите определения и ограничения променят структурата, състоянието и разположението на стратегическите оръжия, затова те могат да окажат влияние върху ядрения баланс.

Тези дни и двете страни търсят стабилност в това отношение, но поради дългосрочните последици на договорите за оръжеен контрол,

дяволът наистина може да бъде скрит в подробностите.

Време да се доизпипат именно подробностите преди срокът на действие на СТАРТ да изтече през декември практически няма, още по-малка е възможността за допълнения към договора. САЩ са заинтересовани от включването на тактическите ядрени оръжия в новия СТАРТ, докато в Русия се надяват да обвържат по-формално защитата срещу балистични ракети с нов договор.

За да се изготви проектодоговор за обсъждане далеч преди формалното подписване, преговарящите страни се очаква да заимстват много от СТАРТ.

Всъщност и Обама и Медведев се върнаха към терминологията на СТАРТ при изявленията си от шести юли, като премахнаха неясния език от Московския договор - по-специално определението за "стратегически ядрени глави в бойна готовност".

Това е повече от семантика; освен това новият договор отново предлага щателните изисквания на СТАРТ за съкращение, разоръжаване и унищожаване, както и за по-ограничена оперативна гъвкавост при разполагане на ядрените оръжия - точно условията, които Московският договор се опита да избегне.

Накратко, подмяната на СТАРТ може да прилича повече на негов клонинг, отколкото на нов договор. И макар подробностите да бъдат подложени на внимателен анализ, изглежда, че парадигмата за контрол на ядрените оръжия през последните две десетилетия, ще продължи да се прилага и в близкото бъдеще, въпреки различния обем на съкращенията и другите промени.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 20 минути

Непреките разговори САЩ-Иран, засягащи ядрената програма на Техеран, продължиха около два часа

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 27 минути

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 2 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 2 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 4 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 4 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 6 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 6 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 7 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

Протестът в Телиш

Бащата на Сияна: Един знак можеше да я спаси

България Преди 7 часа

В Телиш се стичат хора за протест под мотото „България няма деца за убиване!“

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?

Свят Преди 8 часа

В средата на март Хърватия, Албания и Косово сключиха военен съюз

<p>Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС</p>

Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС

България Преди 8 часа

Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г

<p>На този ден историята на човечеството се променя завинаги</p>

На този ден историята на човечеството се променя завинаги

България Преди 8 часа

64 години след първия полет на човек в космоса, как отбелязваме днешния ден

<p>Пожари взеха две жертви за денонощие в България</p>

Пожари взеха две жертви за денонощие в България

България Преди 9 часа

Един човек е пострадал, след като възпламеняване на мазнина в тиган е причинило пожар в дома му

<p>Нови солени глоби въвежда Гърция</p>

Нови солени глоби въвежда Гърция

Свят Преди 9 часа

Ако един член на семейството извърши нарушение при спиране от движение на колата, всички остават без автомобил

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп се подложи на първия си медицински преглед

Свят Преди 10 часа

Тръмп неведнъж е обвиняван в липса на откритост по отношение на здравето си въпреки огромния интерес към благосъстоянието на американския главнокомандващ