САЩ са се съгласили да предоставят на Евросъюза информация за спорната си програма за компютърен шпионаж "Призма", съобщи топслужител на ЕС, предаде ДПА.
"Съгласна съм със САЩ да се създаде трансатлантическа експертна група за получаване на повече информация за "Призма" и за изработване на защитни механизми", е написала в "Туитър" Сесилия Малмстрьом, еврокомисар по вътрешните работи.
Малмстрьом и еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг са получили съгласието на Вашингтон на среща в Дъблин с министъра на правосъдието Ерик Холдър и други служители от САЩ, организирана от ирландското председателство на ЕС.
Американците са запознали европейските си колеги с основните елементи от функционирането на програмата, както и с най-общите й законови основания, казаха европейски източници, цитирани от АФП.
В началото на седмицата Европейската комисия изпрати до американските власти писмо, в което изрази "сериозното си безпокойство" от евентуалното нарушаване на основни човешки права на гражданите на ЕС и настоя за разяснения във връзка с целта и мащаба на програмата. Комисията се поинтересува по-специално дали тя засяга американски граждани или главно чужди граждани, какъв е мащабът й и дали се ограничава до индивидуални случаи.
Междувременно стана ясно, че Едуард Сноудън, който разкри свръхсекретни американски програми за електронно следене, е предоставил на в. "Саут Чайна морнинг пост" доказателства, че кибернетичното разузнаване на САЩ незаконно е събирало компютърна информация в Хонконг и други райони на Китай, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според хонконгското издание сведенията, предадени от Сноудън, включват ай-пи адресите на компютри в Китай, станали обект на хакерски атаки от страна на САЩ през последните четири години. Посочва се, че успеваемостта на подобни атаки е била над 75%.
Сноудън е уточнил, че събираната от САЩ информация се е отнасяла за компютри на граждански организации, а не на китайски военни структури.
По мнение на местни експерти по компютърна сигурност една от главните цели на хакерските атаки е бил Китайският университет в Хонконг.
Китайският вестник "Глобал таймс" призова Пекин да се опита да получи повече информация от Сноудън, а не да го предава на американските власти, тъй като разкритията му за тайните програми за следене на САЩ засягат националните интереси на Китай, посочи АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!