Никола Саркози с обвинение в корупция и търговия с влияние
Никола Саркози   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н а бившия френски президент Никола Саркози беше повдигнато обвинение за търговия с влияние, предаде Франс прес. 

Според съобщение на прокуратурата, Саркози е заподозрян, че е

използвал положението и връзките си за получаване на вътрешна информация за хода на делото „Бетанкур“,

засягащо незаконно финансиране на неговата президентска кампания през 2007 г.

В края на март миналата година срещу бившия френски президент започна разследване по аферата „Бетанкур“. Подозренията бяха, че Саркози се е „възползвал от уязвимо лице“, тъй като е получил солидно дарение за предизборната си кампания от богатата наследница на империята „Лореал“ – Лилиан Бетанкур. 

Дарението е проблематично за Саркози, тъй като заради напредналата си възраст, деменция и Алцхаймер, Бетанкур не е била в състояние да взема решения. През 2011 г. тя бе поставена под попечителство и изгуби контрола върху козметичната компания

Сега разследващите твърдят, че в замяна на

информацията, подавана към Саркози от зам.-главния прокурор Жилбер Азибер,

на него е бил обещан престижен пост в Монако. На Азибер, както и на адвоката на Никола Саркози – Тиери Ерзог, за когото се смята, че е осъществявал връзката с висшия прокурор, също бяха повдигнати обвинения. 

Сред обвиненията към Саркози фигурират и активна корупция и нарушаване на професионална тайна, предава Франс прес. 

Според френското законодателство повдигането на обвинение показва, че съществуват „сериозни или логични доказателства“, насочващи към вероятно участие на заподозрения в престъпление, отбелязва Ройтерс. 

Проблемите на Саркози с правосъдието идват в момент, когато се засилиха

слуховете, че той ще поеме по-активна роля в политиката като оглави през есента своята консервативна партия Съюз за народно движение. 

Облаците над главата на Саркози се сгъстиха, след като през февруари възникнаха съмнения, че бившият френски президент е бил незаконно информиран, че е подслушван. 

Подслушването е било разпоредено през септември 2013 г. заради друго разследване, свързано с обвинения, че предизборната кампания на бившия президент през 2007 г. е била финансирана и от Либия, управлявана по това време от Муамар Кадафи. 

Франция е в шок,

пише британският в. „Индипендънт“. 

Арестът, а вече и повдигнатото обвинение срещу Никола Саркози за предполагаема корупционна афера и за търговия с влияние е тежък удар за бившия президент и за неговите надежди да се върне на политическата сцена преди 2017 г., отбелязва и британският в. „Гардиън“. 

Системата с подслушванията е порок, развит по времето, когато Саркози бе министър на вътрешните работи, а след това – президент. От това следва, че „воайорът“ бе хванат на местопрестъплението със собствените си методи, посочва испанският в. „Мундо“. 

Призракът на покойния либийски тиранин Кадафи е заплаха за доверието в Саркози в момент, когато бившият държавен глава готвеше връщането си на политическата сцена, допълва испанското издание. 

Именно по повод разследване на предполагаемо финансиране от Кадафи на президентската му кампания през 2007 г. се предполага, че Саркози се е опитал да получи информация, която е била следствена тайна, и дори да промени хода на разследването, посочва френският в. „Монд“. 

Саркози не е единственият бивш френски президент, който е ставал обект на разследване. Неговият предшественик Жак Ширак бе осъден през 2011 г. на две години условно за незаконно присвояване на средства и злоупотреба с доверие, припомня в. „Уолстрийт джърнъл“. 

Ширак обаче не се сблъска с публично опозоряване, каквото представлява един арест,

посочва американският вестник. 

„Бедният Сарко! Отказа се от политическия цирк, за да се върне като спасител на нацията, когато му дойде времето. Сега обаче неговият план става все по-труден с толкова съдебни разследвания, започнати срещу него“, допълва в. „Мундо“. 

В държавно учреждение: - За да получите формуляр А, трябва първо да попълните формуляр Б, който ви го даваме само ако имате формуляр А.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СЗО съкращава персонала си

СЗО съкращава персонала си

Свят Преди 8 минути

Всички регионални служби ще бъдат засегнати в различна степен

Жесток побой пред заведение в Сливен, мъж е с опасност за живота

Жесток побой пред заведение в Сливен, мъж е с опасност за живота

България Преди 20 минути

По случая е задържан мъж с множество прояви, свързани с агресия

В памет на папа Франциск: метростанция в Буенос Айрес ще бъде преименувана

В памет на папа Франциск: метростанция в Буенос Айрес ще бъде преименувана

България Преди 1 час

Споменатата метростанция се намира в близост до катедралата в Буенос Айрес

Министерството на външните работи на Украйна отправя предупреждение към Китай

Министерството на външните работи на Украйна отправя предупреждение към Китай

Свят Преди 1 час

Йевген Перебинис е изразил "сериозна загриженост относно фактите, свързани с участието на китайски граждани във военните действия срещу Украйна"

<p>🕊️ Отбелязваме Светла сряда</p>

Отбелязваме Светла сряда – почитаме паметта на двама свети мъченици

Любопитно Преди 1 час

Тя се убедила, че Бог, в когото вярва мъченикът, е истински и Той прави дивните чудеса за Своите почитатели.

Мъж, осъден на смърт: Вярвам в принципа "око за око"

Мъж, осъден на смърт: Вярвам в принципа "око за око"

Свят Преди 2 часа

55-годишният мъж трябва да получи смъртоносна инжекция в четвъртък в затвора в Южна Алабама

<p>Внимание, шофьори! Реорганизация&nbsp;на движението по ключови пътища в страната</p>

Временни ограничения на движението по ключови пътища в страната

България Преди 2 часа

Целта е извършване на технически проверки и подготовка за предстоящи ремонти

Мост се срути в Пекин

Мост се срути в Пекин

Свят Преди 2 часа

Властите разследват причината за инцидента

Има нещо специално в метеоритите, които се сблъскват със Земята

Има нещо специално в метеоритите, които се сблъскват със Земята

Любопитно Преди 2 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

прозяване

Честото прозяване може да е опасен симптом

Свят Преди 2 часа

Недостиг на сън – състояние, което крие рискове както за живота ви, така и за дългосрочното ви здраве

Земната атмосфера: Какво всъщност означава „напускане на Космоса“?

Земната атмосфера: Какво всъщност означава „напускане на Космоса“?

Любопитно Преди 2 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Какво се случва с тялото ви, когато сте влюбени и когато сте с разбито сърце

Какво се случва с тялото ви, когато сте влюбени и когато сте с разбито сърце

Любопитно Преди 2 часа

Повечето от предимствата, свързани с любовта, произлизат от мозъка

Снимката е илюстративна

Ще даде ли Германия най-сетне "Таурус" на Украйна

Свят Преди 2 часа

Темата за предоставянето на Украйна на крилати ракети "Таурус" отново е актуален в Германия

<p>Времето в сряда &ndash; слънце и гръмотевични бури</p>

Времето в сряда – слънце и гръмотевични бури

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>23 април: Тежки спорове около вируса ХИВ</p>

23 април: Тежки спорове около вируса ХИВ

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

OpenAI обяви, че ще купи Chrome, ако съдът разреши

OpenAI обяви, че ще купи Chrome, ако съдът разреши

Технологии Преди 3 часа

Компанията ще го превърне в центъра на своите AI услуги