Президентът на Франция Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел вчера в Ню Йорк "изпушиха лулата на мира" по въпроса за ромите и пожелаха да се сложи окончателно точка на медийната полемика, която според тях е дребнава и лишена от основание, предаде Франс прес.
След двустранна среща, предвидена в кулоарите на срещата на на върха на ООН за Целите на хилядолетието, представител на Елисейския дворец заяви, че Меркел и Саркози били изненадани от смехотворната и неоснователна медийна полемика, последвала Европейския съвет в Брюксел на 16 септември.
Двустранната среща, състояла се вчера в централата на ООН в Ню Йорк, формално била по германска инициатива, но отговаряла на общото желание на двамата лидери.
На срещата, продължила около 40 минути, Саркози бил придружен от съпругата му Карла Бруни-Саркози, която Меркел поканила в Берлин като посланичка на Световния фонд за борба със СПИН, маларията и туберкулозата, както и синът на френския президент Луи.
Освен да сложат край публично на раздора от Брюксел, президентът и канцлерът обсъдили бъдещото френско председателство на Г 20, започващо в началото на ноември, както и мирните преговори в Близкия изток и реформата на МВФ, по които имали идентични позиции.
Същевременно френският премиер Франсоа Фийон се извинил на колегата си от Люксембург Жан-Клод Юнкер за изказване на френски сенатор от управляващата партия Съюз за народно движение, според когото Люксембург не бивало да съществува, обяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн, цитиран от Франс прес.
Нашият премиер ме информира, че Франсоа Фийон му е телефонирал, за да се извини, посочи министърът.
В събота сенаторът Филип Марини заяви, че "би предпочел през 1867 г. Наполеон Трети и Бисмарк да бяха имали разговор, който да приключи по друг начин и Люксембург да не съществува".
Сенаторът каза това в отговор на критиките на еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг, която е от Люксембург, срещу френската политика на експулсиране на роми.
По думите на Аселборн това изказване на Марини е "нищожно".
"Тези идеи са нищожни от историческа и културна гледна точка. Що се отнася до европейския подход, това изказване надминава тези на Жан-Мари льо Пен и Националния фронт и, и ми изглежда от същото ниво като речите на (иранския президент) Махмуд Ахмадинеджад", посочи министърът.
По-рано днес френският външен министър се дистанцира от думите на сенатора и изрази надежда, че те няма да поставят под въпрос приятелството и сътрудничеството между Франция и Люксембург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!