Р уската Обединена корабостроителна корпорация (ОКК) може, при нужда, самостоятелно да построи хеликоптероносачи за министерството на отбраната. Това е „напълно осъществима задача“, заяви президентът на компанията Алексей Рахманов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той припомни, че Балтийският завод в Санкт Петербург вече е произвел две кърмови части за двата хеликоптероносача, които се сглобяват във Франция по поръчка на Русия.
„Знаем да работим, наясно сме с нещата, разбираме как се прави това“,
увери Рахманов, но уточни, че работата по корпуса представлява „в най-добрия случай“ едва към 25-30% от стойността на един хеликоптероносач.
„Не виждам в това някакво особено предизвикателство (...) Ще има ли поръчка за още два „Мистрала“ е въпрос към министерството на отбраната“, добави Рахманов.
През октомври Франция трябваше да достави на Русия първия от два хеликоптероносачи клас „Мистрал“ на стойност 1,2 млрд. евро, поръчани през 2011 г. и вече платени от Русия. В началото на септември обаче френското президентство заяви, че „в момента няма подходящи условия“ за планираната доставка предвид кризата в Украйна.
По-късно дипломатически източник обясни, че доставката е само замразена до ноември.
Вчера руският вицеадмирал Александър Витко, командир на Черноморския флот, пък съобщи, че
Русия ще подсили Черноморския си флот с още 80 нови кораба до 2020 г.
Москва предвижда до 2016 г. и бъде завършена втора черноморска военноморска база близо до град Новоросийск. „Осемдесет кораба и други плавателни съдове се очаква да пристигнат в Новоросийск преди 2020 г. Така до 2020 г. в Черноморския флот ще има 206 кораба и плавателни съдове“, заяви Витко.
По думите на вицеадмирала пристанището на Новоросийск ще бъдат разположени и подводници, въоръжени с ракети с обсег от 1500 км.
„Кораби на НАТО са постоянно в Черно море. НАТО планира да създаде своя военноморска база в Черно море“, заяви Витко и добави, че руският Черноморски флот се нуждае от втора черноморска база в допълнение към основната си база, разположена на полуостров Крим, анексиран от Русия през март.
Източник от НАТО заяви, че не е запознат с каквито и да е планове за нова натовска база в региона, но добави, че България има черноморска база, която може да бъде използвана от натовски кораби. НАТО има още две други членки с излаз на Черно море – Румъния и Турция. Бившата съветска република Грузия, която също има излаз на Черно море, също се стреми към членство в Алианса, но също като Украйна едва ли ще бъде приета скоро заради яростната съпротива от страна на Москва срещу бъдещо разширяване на Алианса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!