Р усия е гарантирала пред Международния трибунал в Хага за временното освобождаване по медицински причини на сръбския генерал Ратко Младич, съобщи в. "Вечерне новости", цитиран от БТА.
По неофициална информация на изданието, вчера защитата на Младич е внесла искане да се позволи неговото прехвърляне и лечение в Москва. Днес от Кремъл са гарантирали, че той няма да изчезне или избяга, както и че ще бъде транспортиран обратно при такова искане от Хага.
Генералът, който е основен обвиняем за геноцида в Сребреница, както и за други престъпления срещу човечеството и военни такива по време на войната в Босна през 90-те, се оплаква от сериозни сърдечни проблеми през последните години. Според различни информации, в ареста той е получил инфаркт и няколко инсулта, а в средата на миналата година се твърдеше, че е на "смъртно легло"
Disgraceful #Ratko Mladic #Srebrenica pic.twitter.com/XrBhVU5iJ7
— Türker Yener (@freeturc) July 11, 2016
В началото на месеца състоянието на Младич отново се е влошило, а прегледалите го руски специалисти са установили, че лекарите в Холандия са допуснали пропуски в лечението му, пише още сръбския вестник. Руснаците смятат, че на военния е нужно лечение в болница.
Ако трибуналът действително позволи изписването му, 75-годишния Младич ще излезе от Хага за пръв път от екстрадирането му там на 31 май 2011 година.
Кой е Ратко Младич
Младич е известен като един от военните командири на Република Сръбска - дялът от Босна и Херцеговина, населен с етнически сърби - по време на войната в страната между 1992 и 1995 година. Като такъв, той е изправен пред съда на ООН по две различни обвинения в геноцид и други за преследване и изтребление, убийства, депортации и престъпления срещу човечеството.
Генералът се смята за един от основните отговорници за клането в мюсюлманския град Сребреница, където неговите войници избиват над 8000 босненски мъже и момчета за по-малко от 20 дни през юли, 1995 година. Труповете са нахвърляни в масови гробове.
Ердоган: Знаем какво направи Холандия в Сребреница
Сребреница още скърби: 21 години след геноцида
Въпросът за Сребреница бе припомнен в скорошните спорове между властите в Холандия и турския президент Реджеп Ердоган. Той отправи обвиненията, че именно холандският контингент от мироопазващите сили на ООН, отговорен за охраната на Сребреница в късната фаза на войната, е позволил на сръбските части да извършат геноцида.
Миналата година ръководителят на Република Сръбска през войната Радован Караджич беше осъден в Хага на 40 години затвор заради ролята си в Сребреница.
Защо в Русия?
Въпреки че Сърбия е кандидат член на Европейския съюз, тя поддържа и близки дипломатически и икономически отношения с Москва. Наскоро сръбска държавна делегация посети полуостров Крим и по този начин призна руската власт над бившата украинска територия.
Същевременно, въпреки предполагаемата му роля в чудовищни престъпления, Младич продължава да бъде виждан като герой от националистическите кръгове в Сърбия.
Един от лидерите на националистите в годините на войната и десетилетието след нея е днешния премиер и кандидат-президент Александър Вучич, а с тези среди е предимно свързана и политическата кариера на настоящия държавен глава Томислав Николич.
.@avucic #zoran #đinđić #ratko #mladić #bulevar
— Miloš (@bulajicmilos) March 13, 2017
Podsetnik za one koji porede Đinđića i Vučića.
Čiji je Bulevar? pic.twitter.com/sYyzwXIJ9Y
В годините си на лидер на сръбските националисти, днешния премиер Вучич участва демонстративна акция, при която преименува белградски булевард на името на Младич. Вече като проевропейски премиер Вучич нарече Сребреница "чудовищно престъпление", но при опита си да отдаде почит на загиналите през 2015 година беше замерян с камъни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!