Р усия наложи вето на проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН, която щеше да създаде специален трибунал за наказателно преследване на виновниците за катастрофата на самолета на „Малейжа еърлайнс“, свален през юли 2014 г. в Източна Украйна, предаде АФП.
Само Русия гласува против, 11 от 15-те страни в Съвета гласуваха „за“, а Китай, Венецуела и Ангола се въздържаха.
Петте страни, които водят разследването на катастрофата – Малайзия, Холандия, Австралия, Украйна и Белгия, искат да бъде създаден такъв трибунал, а самата проекторезолюция бе внесена от Малайзия.
Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин обясни след гласуването, че
текстът е бил „лишен от каквато и да е правна или прецедентна основа“,
предаде ТАСС. По думите му, за авторите на проекторезолюцията „политико-пропагандните цели се оказаха по-важни, отколкото практическите“. „Обяснихме това нееднократно на всички колеги и ги призовахме да поразмишляваме над алтернативи“, каза дипломатът и допълни, че „Русия е готова да продължи да съдейства за провеждането на пълно, независимо и обективно разследване на обстоятелствата за катастрофата на малайзийския самолет“, но въз основа на резолюция 2166 на Съвета за сигурност от 2014 г.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия се бори разследването да бъде реално и да не се политизира, превръщайки се в политически процес, предаде ТАСС.
Европейският съюз изрази дълбоко съжаление за ветото,
което Русия наложи. „Въпреки този обрат трябва да продължаваме да работим, за да може тези, които са пряко или непряко отговорни за свалянето на МН17, да бъдат изправени пред правосъдието“, каза говорителката на Европейската комисия Мая Кочиянчич, цитирана от АФП и ТАСС.
„Тази резолюция щеше да създаде задължителен и надежден доверие механизъм за преследване на отговорните за тази ужасяваща трагедия“, подчерта Кочиянчич пред медиите. „Семействата и приятелите на тези, които са били на борда, заслужават да се въздаде правосъдие“, добави тя.
Говорителката призова всички страни да сътрудничат на разследването.
Малайзийският министър на транспорта Лиоу Тионг Лай каза, че е много разочарован, защото Съветът за сигурност е изпратил
опасно послание, че няма да има наказание за терористи, които искат да нападат граждански самолети.
Малайзия твърдо ще настоява за „правосъдие за престъпниците“, ще търси „други възможности и юридически механизми“ за целта, заяви малайзийското външното министерство. То изрази „дълбоко разочарование, че не са приети действия, насочени към правосъдие“.
Американската посланичка в ООН Саманта Пауър коментира, че е скандализирана да види как Русия „се опитва да попречи 298-те жертви на борда на този самолет да получат справедливост“.
„Резултатите (от гласуването в Съвета за сигурност на ООН) сами говорят за себе си. Но Украйна няма да спре дотук. Виновните обезателно трябва да бъдат наказани“, написа на страницата си във „Фейсбук“ украинският президент Петро Порошенко.
Холандското правителство ще проучи други начини да се търси отговорност от виновниците за катастрофата,
се казва в изявление на холандския премиер Марк Рюте, разпространено днес от неговия офис. Министър-председателят изрази дълбоко разочарование, че проекторезолюцията бе отхвърлена. Той нарече руското вето „пречка, която не бива да отслаби решимостта“ на холандското правителство да постигне целта си – виновниците да бъдат изправени на съд.
От гледна точка на кабинета в Хага, създаването на трибунал би било най-добрият начин да се избегне политизиране на процеса и да се осигури широко международно сътрудничество в разследването на трагедията, добави Рюте.
Пътническият самолет „Боинг-777“ на „Малейжа еърлайнс“, изпълняващ полет МН17 от Амстердам до Куала Лумпур, се разби на 17 юни 2014 г. в Донецка област в източната част на Украйна. Загинаха всички 283 пътници и 15-членен екипаж. Основна версия за катастрофата е, че самолетът е бил ударен от ракета „земя-въздух“ или „въздух-въздух“. Властите в Украйна и представителите на самопровъзгласената Донецка народна република си разменят обвинения за случилото се.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!