Повече от 18 милиона румънци ще гласуват в неделя за нов президент - извънредно важен избор за страната, затънала в рецесия, съчетана с остра политическа криза.
Дванадесет кандидати - всички мъже - водят оспорвана борба в тези първи избори за държавен глава след присъединяването на Румъния към Европейския съюз през 2007 г.
Освен за президент, румънците ще гласуват и за намаляването на броя на местата в парламента от 471 до 300, в еднокамарен парламент.
Двама се очертават като фаворити за президентския пост, показват резултатите от допитванията сред обществеността: сегашният президент от десния център Траян Бъсеску и председателят социалдемократ на Сената Мирча Джеоана.
За всеки от двамата биха гласували от 30 до 32% на първия тур, с което те далеч изпреварват либерала Крин Антонеску.
Много румънци заявяват, че са разочаровани от политиката 20 г. след падането на комунистическия диктатор Николае Чаушеску и затова ниската избирателна активност - под 50 % - няма да е изненада.
За да мобилизират електората Джоана и Бъсеску - и двамата 50-годишни, и двамата бивши представители на комунистическия режим, залагат на различията в стила.
Траян Бъсеску се описва като "борец", готов да кръстоса шпага с противника си от социалдемократическата партия, когото обвинява, че иска да обслужва съмнителни интереси.
Мирча Джеоана, бивш министър на външните работи от 2000 до 2004 г., представя себе си като "човек на диалога", способен да възстанови единството на Румъния, което според него е разклатено от противника му.
За да утвърди този образ, той не се поколеба по време на единствения дебат между кандидатите да подари букети червени рози на съпругите на съперниците си Траян Бъсеску и Крин Антонеску.
Едно от първите предизвикателства към следващия президент ще е да възстанови политическата стабилност, за да получи третия транш от помощта от 20 млрд. евро, отпусната от МВФ, ЕС и Световната банка.
Условието за изплащането му е съставянето на ново правителство на мястото на падналото правителство на Емил Боч.
Макар да са взети мерки срещу многократното гласуване - между които монтирането на видеокамери - има опасения, че подобни нарушения ще се повторят въпреки всичко, се изтъква в доклад на мисията на ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа), изпратена в Букурещ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!