Председателят на румънската Национална агенция за данъчна администрация Сорин Блежнар заяви за електронното издание на вестник "Гъндул", че т.нар. "война на лалетата", както и обявената снощи от президента Траян Бъсеску "война на млечните продукти", нямат за цел конкретно Холандия.
Става дума за обширна операция на Финансовата полиция срещу измами с ДДС при покупките в рамките на Европейския съюз, която е започнала още в началото на 2009 г.
Румъния проверява от събота всички тирове с цветя и луковици, идващи от Холандия. Властите обясниха, че правят проверките заради съмнения, че растенията са заразени с "опасна бактерия".
Решението дойде паралелно със съобщението, че Холандия ще се противопостави на влизането на Румъния в Шенген, отбелязва "Гъндул".
Спирането на транспорта с лалетата предизвика гняв в Холандия, а холандската евродепутатка Естер де Ланге обвини Румъния в изнудване.Впоследствие обаче камионите, превозващи цветя от Холандия, получиха днес разрешение да влязат в Румъния.
Блежнар посочи също, че блокираните на границата тирове, внасящи цветя от Холандия, не са нещо необикновено.
"От началото на годината са конфискувани 179 тира с различни продукти - от гуми до олио. Щетите се на стойност 32 млн. леи (около 7,6 млн. евро)", заяви Блежнар.
Има много фирми от Холандия, които изнасят продукти "с повишен фискален риск",
използвайки фирми-фантоми от Румъния, за да се възползват от освобождаването от ДДС, на което имат право транзакциите между държавите членки на ЕС, обясни шефът на данъчната служба.
Четири от задържаните тирове с цветя от Холандия са поставени под запор, тъй като търговските фирми, за които са били предназначени, са имали дългове към държавата.
Това е метод, към който прибягва данъчната служба, ако не успее да принуди фирмите с други методи да погасят дълговете си, казва Блежнар.
В телевизионно интервю снощи Бъсеску определи като "преувеличаване" свързването на проверките на транспорта на цветя от Холандия и противопоставянето й на влизането на Румъния в Шенген. Той посочи, че следващи в списъка на борбата с данъчните измами са млечните продукти.
"Може би според холандския министър на имигрантите, дори да има контрабандни стоки, идващи от Холандия, тя трябва да влязат в Румъния", заяви Бъсеску, като добави: "Ще бъдат взети твърди мерки и за контрол на млечните продукти, които идват не само от Холандия, но и от Полша, Унгария".
Румънските продавачи на цветя се оплакваха през последните дни от недостиг на стоки, тъй като
цветята и луковиците, внасяни от Холандия, представляват около 90 процента от румънския пазар.
"Ситуацията постепенно се връща към нормалното, първите камиони вече пристигнаха в Букурещ", заяви за АФП председателят на Асоциацията на цветарите Флорин Джорджеску.
Според него загубите, регистрирани от цветарите, възлизат на около 300 хил. евро и асоциацията възнамерява да иска обезщетения от министерството на земеделието.
От своя страна министърът на земеделието Валериу Табара заяви, че направените анализи на задържаните на румънската граница луковици от лалета са показали, че те съдържат само вид ларви, които "са вредни, но не влизат в системата за карантина".
Холандските лалета все още не са минали през тестовете за вируси, гъбички и бактерии, които се продължават в момента, добави министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!