Румъния заплашва да осуети плана на Европейския съюз да даде на Сърбия статут на държава кандидат за членство в блока заради правата на малцинствата в бившата югославска държава, съобщават Ройтерс и ДПА.
На срещата на външните министри на ЕС в Брюксел днес румънската делегация неочквано
отказа да подпише споразумението
с искане за гаранции, че правата на малкото етническо румънско малцинство в Сърбия ще бъдат защитавани по-добре. Букурещ заяви, че иска да има дискусия по този въпрос на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък, на която се очакваше да бъде одобрен формално статутът на Сърбия, казват дипломати.
"Румъния иска да отложи разговорите до срещата, но останалите не са съгласни и ще се опитат да решат проблема днес", посочи пред журналисти холандският външен министър Ури Розентал.
В Сърбия живеят около 30 хил. етнически румънци.
Някои представители на 40-хилядното етническо влашко малцинство в страната също се считат за румънци, докато други власи се възприемат за сърби.
Румънският президент Траян Бъсеску каза в края на миналата година, че Сърбия трябва да даде на етническите румънци правото да се обучават на румънски език, да посещават румънски православни църкви, да издават вестник на румънски език и да имат румънска телевизия, припомня Ройтерс.
Регионалната телевизия "Бор", която предава в Източна Сърбия, където живее по-голямата част от влашкото малцинство, съобщи днес, че ще допълни програмата си със субтитри на влашки. Инициативата ще бъде финансирана от сръбското министерство на културата.
Някои власи останаха
изненадани от намесата на Румъния.
"Няма проблеми с положението на влашкото малцинство в Сърбия", каза Радиша Драгоевич, ръководител на Националния съвет на власите. "Румънските власти искат да видят как Белград ни нарича румънци, нашата общност се противопоставя на това".
Сръбският президент Борис Тадич също каза, че Румъния е възразила по време на дискусиите на външните министри днес за положението на влашкото етническо малцинство в Източна Сърбия. Букурещ иска Белград да интегрира власите в румънското национално малцинство в Сърбия. Много от власите обаче се противопоставят на това, защото те не считат, че имат румънски произход, предаде АП.
Тадич каза още, че
Сърбия очаква положително решение на Съвета на ЕС за статута на страната,
като продължава да работи по този въпрос, предаде ИТАР-ТАСС. "Решението все още не е взето, много неща се обсъждат, работим за положителен изход", каза сръбският президент. Той посочи още, че не е изненадан от позицията на Румъния, която иска да получи гаранции от Белград за съблюдаването на правата на румънското малцинство в Сърбия.
"Считам забележките на Букурещ за неоснователни, защото правата на влашкото малцинство в страната не се нарушават", подчерта Тадич, допълвайки, че "Сърбия е изпълнила обективно всички условия не само за да получи статут на държава кандидат за членство в ЕС, но и за определяне на дата за начало на преговорите".
Все пак външните министри от ЕС решиха днес, след повече от шест часа дебати, да препоръчат на Европейския съвет да даде на Сърбия статут на кандидат за членство на предстоящата среща на върха на съюза на 1 и 2 март, предаде ТАНЮГ.
Външните министри трябваше днес да вземат решение за статута на Сърбия, което Съветът на ЕС на ниво президенти и премиери на страните членки само да потвърди. Вместо решение външните министри приеха препоръка. С това решението на практика е предоставено на Европейския съвет, което по-рано днес бе спомнато като възможност и от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
От общо 27 страни членки 26, включително и Германия, се обявиха за даване на зелена светлина на Сърбия. Изненадата бе твърдата позиция, която зае днес Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!