Опитите на британския премиер Дейвид Камерън да възстанови властта на британското правителство за сметка на Европейския съюз, може да доведат до разпадането на ЕС, предупреди председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой в интервю, публикувано във в. "Гардиън".
Камерън, който е подложен на натиск от страна на евроскептиците от Консервативната партия, заяви миналия месец, че подкрепя членството на Великобритания в ЕС, но поиска "нова сделка", която включва процедура за неучастие по ключови въпроси.
"Ако всяка държава членка има възможността да се разхожда из настоящите политики, да прилага тази, която й харесва и да отхвърля онази, която и допада най-малко, ЕС като цяло и единният пазар по-специално ще се разпаднат бързо", каза Ромпой.
Проучванията показват, че британците
предпочитат все повече пълно излизане от ЕС,
който се месел твърде много във вътрешните работи на страната и прахосвал средства, докато Великобритания се подлага на строги икономии.
Камерън досега избягва да предложи референдум за или против излизане от ЕС, въпреки натиска от партията си в полза на ясна позиция по въпроса.
Ван Ромпой заяви пред "Гардиън", че за него отказът на Обединеното кралство от ЕС ще бъде като "оставяне на приятел в пустинята".
Великобритания е част от ЕС от 1973 г., но не се присъедини към еврозоната.
Според социлогическо допитване 51% от британците са за излизане на страната им от ЕС, а 40% биха искали да продължат да бъдат членове на съюза.
Изследването показва, че са настъпили сериозни промени в нагласите в сравнение с положението от преди десет години, когато 68% от анкетираните британци са искали да останат в ЕС, а 19% са били за излизане. Миналата година съотношението е било 40% за оставане към 49% за излизане.
Отношението към ЕС се обяснява с продължаващата криза в еврозоната,
съпроводена с опасения за евентуалния крах на общата валута.
В началото на новата година Дейвид Камерън ще произнесе реч за отношенията между Великобритания и Европа. Очаква се, че той ще използва този повод, за да предложи след 2015 г. да се състои референдум за условията на британското членство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!