Дали арестуването в понеделник в Турция на десетки военнослужещи е позволило да се осуети преврат, или става дума за последния епизод от една война за власт между ислямско-консервативното правителство и армията крепост на светския режим?
При историческа операция във военните среди полицията задържа 49 действащи или запасни офицери, включително бившите командващи военната авиация и флота в рамките на разследването на предполагаем план за преврат под кодовото име "Чук".
Планът, така както бе разкрит през януари от либералния ежедневник "Тараф", е предвиждал да се предизвика гневът на ислямистките кръгове, като се взривят бомби в джамии по време на молитва и да се организират нападения на фалшиви ислямисти срещу сивмолите на светската държава.
Според "Тараф" програмираното сваляне на турски изтребител при стълкновение с гръцките военновъздушни сили е трябвало да съживи напрежението между двете страни и да засили хаоса до степен да направи необходимо устанвяването на военно управление и арестуването на голям брой хора.
Армията отхвърли обвиненията и осъди тази кампания за оклеветяване, насочена срещу нея, но генералният щаб все пак призна в съобщение за съществуването на този план, като посочи, че става дума на обикновен "сценарий" за военно учение, подготвен през 2003 г.
Според "Тараф" вълната от арести представлява
повратен момент в турската политическа история
белязана от четири военни преврата за период от 50 години.
"Републиката се променя сега. Ерата на "диктатура" приключва. Превратаджиите са арестувани и са изправени пред правосъдието", отбеляза триумфално във вторник главният редактор на вестника Ахмет Алтан.
Разследването, което е последен епизод от серия юридически процедури, довели до арестуването на десетки предполагаеми конспиратори, е критикувано от опозицията, която вижда в него манипулация на правителството, за да отслаби лагера, отстояващ светските принципи.
Прави се опит чрез тези арести да се всее страх в Турция, се казва в съобщение на лявоцентристката Народнорепубликанска партия.
Светските кръгове обвиняват редовно управляващата Партия на справедливостта и развитието, че иска
тайно да ислямизира обществото
Хю Поуп от Международната кризисна група е скептичен към хипотезата за "лов на вещици".
"Ясно е, че правосъдието е изключително сериозно и със сигурност не би поставило в затвора толкова високопоставени лица, ако няма абсолютната сигурност, че наистина има досие", отбелязва анализаторът.
Като признава, че има "обезпокоителни доказателства" за нарушения в сегашните процедури срещу предполагаемите конспиратори, Поуп вижда все пак в тези разследвания "процес, чрез който Турция е на път да установи върховенство на цивилната власт" над военната.
Според Александър Тумаркин, политолог от френския Институт за анадолски изследвания,
възможността за преврат изглежда от сферата на чистата фантастика
в Турция от ХХІ век, кандидат за присъединяване към ЕС. Картината на танкове на улицата крие в себе си толкова сериозна политическа цена, че хипотезата най-вероятно не е възможна, отбелязва изследователят.
Но планове за по-дискретна военна намеса, целящи "преструктуриране в дълбочина на политическата система", са "се зараждали в главите на немалко хора", добавя той.
"Човек остава с впечатление, че се е стигнало до такова ниво на антагонизъм между армията и правителството, че или армията приема да се оттегли от политическото пространство, или продължава да подготвя дестабилизиране на съществуващата власт, за да я принуди да напусне сцената", подчертава Тумаркин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!