Фа ансовите министри от Г-7 изразиха желанието си Гърция да остане в еврозоната след победата на дясната партия "Нова демокрация" на вчерашните избори.
"Като се имат предвид резултатите, ние сме готови да работим със следващото правителство на Гърция и сме убедени, че е в интерес на всички Гърция да остане в еврозоната, спазвайки ангажиментите си", се посочва в съобщение на групата на Франция, Германия, Италия, Япония, САЩ, Великобритания и Канада.
В същото време министрите на финансите "приветстваха ангажимента на еврозоната да работи в партньорство с новото гръцко правителство, за да гарантира, че продължава по пътя на реформата и жизнеспособността на еврозоната".
Председателят на спечелилата парламентарните избори в Гърция партия "Нова
демокрация" Андонис Самарас ще се срещне с президента Каролос Папуляс още днес,
за да получи проучвателен мандат за сформиране на правителство.
Резултатите при 100% обработени бюлетини показват, че "Нова
демокрация" печели 29,66% и 129 места в парламента, Коалицията
на радикалната левица СИРИЗА с 26,86% и ще има 71 места, ПАСОК с 12,28% - 33 депутати, "Независими гърци" -
7,51% - 20 депутати, "Златна зора" - 6,92% - 18
депутати, Демократична левица - 9,26% - 17 депутати и
Гръцката комунистическа партия (ККЕ) - 4,5% - 12 депутати.
Още през нощта германският канцлер Ангела Меркел заяви, че очаква Гърция да спазва европейските си ангажименти в областта на реформите след победата на "Нова демокрация". Меркел се обадила по телефона на лидера на "Нова демокрация" Андонис Самарас, за да го поздрави за добрите резултати на изборите.
Германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви от своя страна, че гърците са гласували в полза на "дълбоки икономически и данъчни реформи". Външният министър Гидо Вестервеле посочи, че за Гърция е важно да състави проевропейско правителство, което да спазва споразуменията си с външните кредитори.
"Ние искаме Гърция да остане в еврозоната", посочи Вестервеле. Но подчерта, че самите гърци трябва да решават съдбата си.
Съединените щати поздравиха гръцкия народ за парламентарните избори, състояли се в трудни за страната времена. "Надяваме се, че тези избори ще доведат до бързо съставяне на ново правителство, което ще може своевременно да постигне напредък по икономическите предизвикателства, пред които е изправен гръцкият народ", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни.
Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че е готов да помага на новото гръцко правителство. "Вземаме под внимание изборните резултати в Гърция и сме готови да се ангажираме с новото правителство по път, който ще помогне на Гърция да постигне своята цел за връщане към финансова стабилност, икономически растеж и създаване на работни места, се казва в изявление на говорителя на МВФ.
Резултатите от изборите позволяват на Гърция да спре за кратко от пътя надолу към краха, но едва ли ще предотвратят конфронтацията между следващото правителство и Тройката на чуждите кредитори относно условията на новия спасителен план за страната. Дори най-проевропейските партии в Гърция са съгласни по въпроса, че по-малко икономии ще бъдат от съществено важно значение за страната, в която безработицата е 22 процента, а перспективите за социален бунт нарастват, коментира днес в. "Ню Йорк таймс".
Гърците може и да подкрепиха спасителния план, но резултатът от изборите няма да заличи огромните проблеми, пред които е изправена както страната, така и еврозоната. Опасността идва от това, че европейците настояват Гърция да планира нови бюджетни икономии за 11,5 милиарда евро за идните години и това решение да бъде взето този месец. Ако тази европейска цел продължи да съществува, то Андонис Самарас може би няма да има политическата сила, за да направи исканите съкращения и правителството му няма да може да оцелее, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
По повод на изборите френският в. "Монд" публикува интервю с гръцкия драматург Димитрис Димитриадис, според когото бъдещият отскок на Гърция зависи от това дали тя трябва да признае пред себе си, че е една мъртва страна или мъртва звезда.
Едва след подобно признание Гърция ще може да тръгне напред. Настоящата гръцка криза е резултат от няколко века, а не само от няколко десетилетия на упадък, на загниване на държавата и на загуба на чувството за морал в Гърция, смята още интелектуалецът в интервюто, озаглавено "Живеем в сянката на една мъртва звезда".
Политици и финансисти резервирано приветстват резултата в Гърция
Нашата криза е резултат от няколко века на упадък, на загниване на държавата и на загуба на чувството за морал в Гърция, казва известният драматург Димитрис Димитриадис в интервю за френския в. "Монд"
18 юни 2012, 12:38
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!